Ekonomide yeni endişe: 1.5 trilyonluk KKM, serseri mayın gibi

Ekonomide yeni endişe: 1.5 trilyonluk KKM, serseri mayın gibi
Dövizdeki yükselişi önlemek için geçen yıl sonunda uygulamaya alınan kur korumalı mevduat (KKM), dolar kurunun stabil hale getirilmesi nedeniyle eski cazibesini yitirdi. KKM sahipleri hesapta biriken yaklaşık 1.5 trilyon lirasına yön ararken, paranın yeniden döviz tevdiat hesaplarına akmasının kurlarda yükselişi tetiklemesinden endişe ediliyor.

2021 Aralık ayında dövizdeki yükselişin önüne geçmek için ekonomi yönetimi tarafından başlatılan kur korumalı mevduat (KKM), başta “arka kapıdan” satış yöntemi olmak üzere dolar kurunun stabil hale getirilmesi nedeniyle eski cazibesini yitirdi. Hesaplarda biriken yaklaşık 1.5 trilyon liranın (yaklaşık 80 milyar lira) yeniden döviz tevdiat hesaplarına akmasının kurlardaki artışı tetiklemesinden endişe ediliyor. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşcu, 1986’dan beri bankacılık sektöründe olduğunu ve hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını belirterek, “Şu anda tasarruf sahiplerinin paralarını enflasyona karşı korumak için yatırım yapabileceği herhangi bir enstrüman yok” dedi.

‘Bana soranlara yiyin, için diyorum’


Garantici olduğu için parasını mevduatta tutanların borsaya yatıracağını düşünmediğini vurgulayan Babuşcu, “Gayrimenkul fiyatları da şu anda çok yüksek. Bu nedenle yeniden döviz tevdiatına dönme ihtimalleri yüksek. Bana yatırım tavsiyesi soranlara yiyin, için diyorum” dedi. Babuşcu, 25 Temmuz tarihinde 3 ay vadeli KKM hesabı açtıranların vadesinin dün dolduğuna dikkat çekerek, “25 Temmuz'da dolar kuru 17.84 TL, dün ise dolar kuru 18.60 TL’ydi. Hesap sahipleri sadece yüzde 4.25 faiz getirisi alıp kur farkı alamadılar. Kur 18.60 TL’nin üzerine çıkmazsa 3 aylık getirinin faizi yüzde 4.25 olarak kalacak. Bu, yüzde 5.5 olan TL mevduat faizinin bile altında” diye konuştu.

‘KKM olmasaydı para dövize gidecek miydi?’


Bankacılık uzmanı ve ekonomist Erol Taşdelen de, “KKM'ler olmasaydı paralar dövize gidecekti, KKM ile bunun önü alındı" diyenlerin elinde hiç bir somut delil olmadığını belirterek, şunları söyledi:
“KKM'de yola çıkarken asıl amaç dövizdeki paraların TL'ye dönmesiydi. Bunu da Merkez Bankası karşılıyor zaten. Hesapta TL'den KKM açanlar başta yoktu, ilk başta baktılar ki paraların çoğu TL'den gelmiş geri adım atamadılar; asıl sorun da burada çıktı. TL'den KKM’ye dönüşlerin maliyetini Merkez Bankası karşılayamazdı, kur farkı Hazine’nin üzerine kaldı. Ekonomistlerin asıl karşı çıktığı da bu zaten. Vergi gelirleri olan Hazine’nin parası nasıl bir sosyal faydası var da zenginlerin cebine gidiyor? Bu planlı bir ekonomik politika olsa 2022 bütçesinde yeri olurdu.2021 Aralık ayında Meclis’in onayladığı bütçede KKM'nin adı bile geçmiyor. Demek ki spontane gelişti.”

Etiketler :