Çok Konuşulacak Faiz Tahmini: 'Ortadoğu'daki Savaş Uzarsa Yandık Ki Ne Yandık'

Çok Konuşulacak Faiz Tahmini: 'Ortadoğu'daki Savaş Uzarsa Yandık Ki Ne Yandık'
Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, Ortadoğu'da Hamas ile İsrail arasında başlayan savaşın uzamasının Türkiye'ye ağır ekonomik bedeller ödetebileceğini yazdı. Aktaş, "Bugünlerde yapılan tahminler, bu toplantıda faizin 5 puan daha artırılıp yüzde 35’e çıkarılması yönünde yoğunlaşıyor. Ama Ortadoğu’daki bu gelişmeler faizin daha fazla artırılmasını gerekli kılabilir" dedi.

Aktaş, ''Ortadoğu’da savaş uzarsa yandık ki ne yandık!'' başlıklı yazısında "Bugünlerde yapılan tahminler, bu toplantıda faizin 5 puan daha artırılıp yüzde 35’e çıkarılması yönünde yoğunlaşıyor ya da yoğunlaşıyordu. Ama Ortadoğu’daki bu gelişmeler ve Türkiye’ye olacak etkiler, faizin daha fazla artırılmasını gerekli kılabilir" yorumunu yaptı.

"Savaşın Gazze’nin dışına taşması, hele hele İran’ın bir şekilde doğrudan savaşa dahil olması taşları tümden yerinden oynatır" diyen Aktaş, şunları kaydetti:
"İşte o zaman zaten ağır aksak ilerlemekte olan ve zaman içinde iyileşme göstereceği umulan Türkiye ekonomisi çok büyük bir darbe yiyecek demektir.

Zaten Türkiye ekonomisinin üstünde çok ağır bir deprem yükü var. Bunun için tuttuk neredeyse ikinci bir bütçe yaptık ve ağır vergiler getirdik. 'Şart mıdır' denilebilir tabii ki ama ikinci bir yük seçimden dolayı gelecek. Elbette seçim için artı harcama yapmak şart değil ama yapılıyor işte. Bu da Türkiye’nin siyasi kadersizliği. Şimdi bu yüklerin üstüne bir de savaş yükünün binmesi söz konusu. Savaş çok kısa sürdüğü takdirde fazla bir etki ortaya çıkmayacaktır ama tahminler ne yazık ki aksi yönde yoğunlaşıyor. İşte o zaman şimdi bile büyük sıkıntı içinde olan Türkiye ekonomisi, çok daha büyük bir açmaza sürüklenecektir."

Etiketler :