Demirören, 1.5 milyar dolarlık borcunu ödemek için bankalarla görüşüyor

Ziraat Bankası'ndan çektiği dahil olmak üzere 1,5 milyar dolarlık kredi alarak ‘medya devi’ haline gelen Demirören Holding, yıllardır ödemedikleri kredileri yapılandırmak için harekete geçti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2021 10:39
Demirören, 1.5 milyar dolarlık borcunu ödemek için bankalarla görüşüyor

Bloomberg'den Ercan Ersoy ve Aslı Kandemir’in yakın kaynaklarına dayandırdığı habere, Demirören Holding, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşüyor.

Ziraat borcu 850 milyon dolara ulaştı

Söz konusu kredi borcu içinde, Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın alma için çekilen yaklaşık 750 milyon dolarlık dolarlık kredinin de bulunduğu, borcun birikmiş faizlerle birlikte 850 milyon dolara ulaştığı da belirtildi.

Demirören ayrıca aralarında Sisal SpA ile birlikte girdiği Milli Piyango ve Scientific Games Corp ile kazandığı İddaa ihalelerinin olduğu başka iş kolları için temin ettiği kredilerin yapılandırılmasında bankalarla temas halinde.

Kaynaklar Azerbaycan'da da kamu şans oyunları operasyonlarını yürüten Demirören'in bankalarla toplam 1,5 milyar dolarlık kredi için yapılandırma görüşmeleri yürüttüğünü söylüyor.

Reuters: Kredi rakamı 1,4 milyar dolar

Konuyla ilgili Reuters da bir haber geçti ve Demirören’in yapılandırma için bankalarla müzakere ettiği toplam kredi rakamının 1,4 milyar dolar olduğunu yazdı.

Bir bankacılık kaynağı, “Grubun şu anda 1.3-1.4 milyar dolar aralığında olacak yapılandırma görüşmeleri sürüyor. Ancak bu görüşmeler biraz zorlu geçiyor çünkü grubun gelir yaratmak anlamında sıkıntıları var” dedi.

Borç takas yöntemi

Bir bankacılık kaynağı da Hürriyet Gazetesi’nin alınmasının politik saiklerle olduğunu belirterek, “Grup Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredide bugüne kadar, borç takas yöntemi ile çok düşük bir miktarda ödeme yaptı. Grup gelir yaratamadığı için ödemede de zorlanıyor. Ancak bir an önce yapılandırılması gerekiyor” dedi.