Babuşcu: Merkez Bankası doları tutabilmek için her ay 10-12 milyar dolar satıyor

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu, bankacılık çevrelerinden aldığı bilgiyi aktardı. Babuşçu, "Merkez Bankası, kamu bankaları eliyle haftalık 2,5-3 milyar dolar satıyor." dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Mayıs 2022 12:42
Babuşcu: Merkez Bankası doları tutabilmek için her ay 10-12 milyar dolar satıyor

Dolar 15 lira sınırında dalgalanmaya devam ederken, Merkez Bankası'nın kurlardaki yeni bir atağı her ay 'arka kapı' yoluyla büyük miktarlarda döviz satarak dizginlediği öne sürüldü. Yapılan hesaplamalara göre Hazine'ye yıllık maliyeti 445 milyar lirayı bulacak olan kur korumalı mevduat hesabı da dövize çare olamazken, kulis bilgisine göre Merkez Bankası, kamu bankaları eliyle haftalık 2,5-3 milyar dolar, aylık toplamda ise 10-12 milyar dolar döviz satmaya başladı.

Sosyal medya hesabından, bankacılık kaynaklarından edindiği bilgileri paylaşan Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu, "Bankacılık çevrelerinden edindiğim bilgilere göre döviz kurunu bu seviyelerde tutmak için Merkez Bankası kamu bankaları aracılığıyla haftalık 2,5-3 milyar dolar, aylık yaklaşık 10-12 milyar dolar döviz satıyor" dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada da "Son iki veri haftasına göre Merkez Bankası tüm girişlere rağmen 4-7 milyar arka kapıdan döviz satarak dövizi tuttu" açıklamasını yapmıştı.