Araç Muayenesinde Önemli Değişiklik: Yeni Araçlarda İlk 3 Yıl Muayene Zorunluluğu Kalkıyor

Araç Muayenesinde Önemli Değişiklik: Yeni Araçlarda İlk 3 Yıl Muayene Zorunluluğu Kalkıyor
Araç sahipleri için önemli prosedürlerde değişiklik yapıldı. TÜVTÜRK, muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkmasını yasaklarken, yeni bir düzenlemeyle sıfır kilometre araçlarda ilk 3 yıl boyunca muayene zorunluluğu kaldırılıyor.

TÜVTÜRK, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyondan fazla aracın güvenliğini ve çevreye duyarlılığını artırmak amacıyla önemli bir bilgilendirme mesajı paylaştı. Mesajda araç sahiplerinin düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken muayene prosedürleri ve gelecekte atılacak adımlar anlatıldı.

TÜVTÜRK, muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkmasını yasaklarken, yeni bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl boyunca muayene yaptırmanın zorunlu olmadığını belirtti.

TÜVTÜRK, egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili bayilere devrederek muayene süresini kısaltmayı ve yoğunluğu azaltmayı hedeflediğini vurguladı. Ayrıca Türkiye'nin 77 şehrinde faaliyete geçirilen mobil istasyonlar ile randevu yoğunluğunu azaltma çabalarına devam ediyor.

Seyyar istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayenelerinin gerçekleştirilebildiği vurgulanırken, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesinin yalnızca sabit istasyonlarda yapılabildiğine işaret edildi.

Egzoz gazı emisyon ölçümünün ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda gerçekleştirildiği uyarısı yapıldı. Traktör muayenelerinin ise tüm seyyar ve sabit istasyonlarda yapılabildiği kaydedildi.