Altın Zirveye Oynuyor! 7 Ay Sonra En Yüksek Kazanç, Gram Altın 3 Ayın Rekoruna Ulaştı

Altın Zirveye Oynuyor! 7 Ay Sonra En Yüksek Kazanç, Gram Altın 3 Ayın Rekoruna Ulaştı
İsrail-Hamas çatışmasının etkisiyle elinde parası olan herkes güvenli liman olan altına koştu. Gram altın 3 ayın zirvesini gördü. Ons altında ise yükseliş 1900 dolara çıktı.

Altının ons fiyatı, İsrail-Filistin çatışmasının etkisiyle bu hafta yüzde 5,47 yükselerek 7 ayın en yüksek haftalık kazancına ulaştı.

İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş bir alana yayılabileceği endişesi güvenli liman varlıklarından altına talebi artırdı. Altının ons fiyatı, jeopolitik riskin artmasıyla hızlı yükselirken; 12 işlem günü aradan sonra psikolojik seviye olan 1900 doları aşarak, 1932 dolara kadar yükseldi.

Öte yandan İsrail'in Suriye'ye saldırısında Şam ve Halep'teki uluslararası havalimanlarının eş zamanlı hizmet dışı kaldığı haberleriyle birlikte altının ons fiyatı haftayı yüzde 5,47 artarak 1.932,86 dolardan tamamladı.

altin.jpeg

Kaydettiği 5,47'lik artışla 7 ayın en yüksek haftalık kazancına ulaşan altının ons fiyatı, 13-17 Mart 2023 haftasında yüzde 6,5 haftalık kazanç sağlamıştı.

Analistler, altının ons fiyatının 27 Eylül'den bu yana ilk kez 1.900 doları aştığına dikkati çekti.

Ons altın ve dolar/TL'deki yükselişle primli seyreden gram altın ise, 1727 liraya tırmandı ve 3 ayın rekor seviyesine ulaştı.

altin121.jpg

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikasına ilişkin gelen mesajlarla önceki haftalarda sert düşüşler yaşayan ons altın, yükselen jeopolitik riskin de etkisiyle 5 günde 100 dolar değer kazandı ve 2 hafta aradan sonra içinde bulunduğumuz haftayı kazançla tamamladı.

Altının ons fiyatında teknik açıdan, 1900 ve 1920 dolar direnç, 1860 ve 1840 dolar destek konumunda bulunuyor.

altin12.jpg

GRAM ALTIN 3 AYIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından, dolar/TL ve ons altındaki yükselişle primli seyretti. 1727 liraya kadar yükselen gram altın, böylelikle 19 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Gram altın, haftalık kapanışta yüzde 3,56 artışla 1725 lira seviyesinde alıcı buldu. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 2 bin 770 liradan, Cumhuriyet altını 11 bin 300 liradan satıldı.

İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Şant Manukyan, altının hareketinin doğal olarak Orta Doğu'daki gerginliğe bağlandığını ancak bu yükselişin faizlerdeki gerilemenin yarattığı bir ivme olduğunu dile getirdi.

altin15.jpg

ABD'de 10 yıllık tahvil faizinin geçen hafta ABD'de açıklanan istihdam verisinden önce 4,88 seviyesine kadar çıktığını ve daha sonra 4,60 seviyelerine kadar gerilediğini vurgulayan Manukyan, bundan önce alternatif ve reel getirilerin yükselmesinin altın için negatif bir gelişme olduğunu ancak şu anda tam tersine getirilerin düşmesinin altını pozitif etkilediğini aktardı.

Manukyan, savaşın İsrail'le başka bir devletin savaşına dönüşmediği sürece altın üzerinde çok fazla bir etkisinin olmayacağı öngörüsünde bulundu.

Savaşa başka bir devletin girmesinin tartışılması ya da İran'a operasyon gibi durumların ortaya çıkması durumunda altının yükselebileceğini kaydeden Manukyan, "Bunlar jeopolitik konular ve tam olarak da kimsenin bilmediği tatsız konular. Şunu söyleyebiliriz: Önce Ukrayna savaşı, ardından Orta Doğu'da kalıcı olacağını söyleyebileceğimiz gerginlik seviyesinde bir artış var.

TAYVAN DA SORU İŞARETİ

Çin tarafında Tayvan'la ilgili soru işaretleri devam ediyor. ABD veya Batı karşıtı blokun rezervlerinde altının payını artırıyor olması gibi bazı dinamikleri de koyarsak jeopolitik gerginlik primi kalıcı olacak.

Sıcak savaşı hissetmesek bile kalıcı bazı dinamikler var bunlar altın fiyatlarının orta ve uzun vadede yukarıya doğru ivmelenmesine neden olacak gelişmeler. Ama şunu söyleyebiliriz; tahvil getirilerinin geriliyor olması altın için pozitif."

New York'ta veri hizmetleri sunan Oanda'nın Kıdemli Piyasa Analisti Kelvin Wong da altının ons fiyatındaki yükselişin Orta Doğu'dan kaynaklanan jeopolitik risk priminin hala devam etmesiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Saxo Capital Emtia Strateji Başkanı Ole Hansen ise Fed'in faiz oranlarında artık zirveye ulaşmış olabileceğine dair öngörüler ve Orta Doğu'dan kaynaklanan endişelerin altının ons fiyatı için destekleyici olduğunu dile getirdi.

Etiketler :