70 Bin TL'ye ATM Satın Aldı: 115 Milyon Lira Kâr Yaptı

70 Bin TL'ye ATM Satın Aldı: 115 Milyon Lira Kâr Yaptı
18 yaşından beri dolar milyoneri olmayı hayal eden ABD vatandaşı Paul Alex, bu hayalini gerçekleştirebilmek için Kaliforniya eyaletinde bazı girişimlerde bulundu. Birçok başarısız girişimin ardından ATM satın alan genç girişimci, bugünlerde 115 milyon liralık bir girişimin başında yer alıyor.

ABD vatandaşı Paul Alex, 26 yaşında polis olmaya karar vermeden önce içlerinde bulaşıkçılığın da bulunduğu birçok meslek denedi.

Çocukluğundan bu yana zengin olma hayalinin peşini bırakmayan ve bunun için birçok kez batmakla sonuçlanan girişimlerde bulunan Alex, 28 yaşında dedektif oldu ve aylık 2 bin doların üzerinde para kazanmaya başladı.

Mesleği nedeniyle çok yorulan ve sevdikleriyle istediği vakti geçiremeyen genç adam, bu hayatın kendisi için uygun olmadığına karar vererek farklı girişimler arayışına girdi.

atm8.jpgİLK İŞİNDEN 500 DOLAR GETİRİ SAĞLADI

Dedektif olmasından bir yıl sonra, 2017 yılındayken bir meslektaşının ATM satın almayı düşündüğünü belirtmesi üzerine bu fikir Alex'in aklına yattı. Konuya ilgisi artan ve araştırmalara başlayan Alex, kısa bir süre sonra ilk ATM'sini 2 bin 100 dolara satın aldı. Bankamatik için en uygun yerin bir güzellik salonunun önü olduğuna karar veren genç, kısa sürede elde ettiği kar karşısında şaşkınlık yaşadı.

Deneyimsiz girişimci, ilk aşamada ATM'sinden yapılan her işlem için 3 dolar komisyon almaya karar verdi. Tek bir ATM'den ayda 500 dolar kazanan genç adam, 4 ay gibi bir sürede satın aldığı ATM'yi amorti etti ve bu işin çok büyük bir getiri sağlayabileceği kararına vardı.

İŞLER BÜYÜDÜ, ATM SAYISI ARTTI, MİLYONER OLDU

Daha büyük işler için bir işletme banka hesabı açtı ve stratejik bir konum seçti. Zira Alex, iyi bir konumun, karları önemli ölçüde etkileyebileceğine inanıyordu ve ideal yerler arasında tırnak salonları, berber dükkanları, süpermarketler ve dövme salonları vardı.

Alex, kritik bir adım olarak, ATM'sini bir bankacılık ağına bağlayan bir tür "işlem sözleşmesi" imzaladı. Her makine için bir internet modemi satın alması gerekiyordu. En zoru da makineyi programlamaktı.

att.webpİlk başarının ardından Alex, başlangıç bütçesi olarak yaklaşık 2 bin dolar belirledi ve beş tane daha ATM satın almak için kredi kullandı. 6 ATM sahibi olduktan sonra, aylık karı yaklaşık 3 bin dolara (yaklaşık 99 bin Türk Lirası) yükselmişti.

Kredi borcunu hızla ödedi ve 18 ay içinde 24 tane daha ATM satın alarak aylık gelirini yaklaşık 15 bin dolara (yaklaşık 495 bin Türk Lirası) çıkardı.

Mart 2021'de, ATM işletmeciliğine tam zamanlı olarak odaklanmak için polis teşkilatındaki işinden ayrıldı.

115 MİLYON LİRA NET GELİR SAĞLADI

Alex daha sonra, başkalarına da ATM tabanlı işletmeler kurmalarında yardımcı olmak için bir şirket kurdu.

Müşterilerinin en iyi konumları bulmalarına yardımcı oldu ve onlara kapsamlı bir kurulum yapmadan pasif gelirin avantajlarından yararlanma imkanı sunmaya başladı.

Kişisel ATM'lerinden elde ettiği kazançlar doğrulanmasa da, 'ATM Together'ın Ocak 2021'den Nisan 2023'e kadar toplamda 12 milyon dolar (yaklaşık 396 milyon Türk Lirası) satış ve yaklaşık 3.5 milyon dolar (yaklaşık 115 milyon Türk Lirası) net kar elde ettiği bildirildi.

Şimdi 35 yaşında olan Alex, Instagram'da önce eski yıllık maaşını, ardından şimdiki aylık kazancını paylaştı.

Kazancını ailesine destek olmak, ebeveynlerini emekli etmek ve hayallerindeki evi satın almak için kullandığını özellikle vurguladı.