Ehliyetler için yeni dönem başlıyor

Ehliyetler için yeni dönem başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücü kartlarındaki bilgilerin kimlik kartına yükleneceğini açıkladı ve pilot uygulamanın Ocak ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Dijital Arşiv Projesi Tanıtımı'nda bir konuşma yaptı. Bakan Süleyman Soylu, yeni nesil çipli kimlik kartlarından bahsetti ve "Şu ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartını değiştirdik." dedi. Soylu, yeni projenin de detaylarını paylaştı. Şöyle dedi: 

"Sürücü kartlarındaki bilgileri de kimlik kartına yüklüyoruz. Bu da yeni proje. 

Pilotunu Ocak ayında inşallah Noterlerde başlatacağız. Bu da yeni bir adım. Notere gideceksiniz, daha sonra bankalar, daha sonra başka kurumlar, isminizi soyadınızı söyleyeceksiniz, noterdeki görevli, 'parmağınızı şu cihaza basar mısınız' diyecek... Bastıktan sonra resminiz, kimlik bilgileriniz oraya çıkacak. O entegrasyon da sağlanmış olacak. Sizin o kişi olduğunuzu, güvenilir olarak anlayan görevli hizmetini verecek ve Türkiye bu sayede özellikle karşı karşıya kaldığı birçok mağduriyetin olduğu meselelerden kurtulacak.

Önemli bir projemiz de kısa kadı 'KPS' olan Kimlik Paylaşım Sistemi'dir. 7/24 online hizmet verilecek. Hayatımızı kolaylaştıran bir projedir. Toplam 2005 kurum ve kuruluşa hizmet verilmektedir. 22 milyar sorgu yapılmıştır.

Kısa adı 'MAKS' olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi de önemli bir projedir. Harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve entegre içinde çalışan bir sistemdir. Bu sistem afet olaylarında, asayiş olaylarında, şüpheli aramalarında kullanılacak."

Gündem