CHP'li Zeynel Emre'den Bakan Yusuf Tekin'e 'Kız Öğrenciler' Sorusu

CHP'li Zeynel Emre'den Bakan Yusuf Tekin'e 'Kız Öğrenciler' Sorusu
CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, AKP dönemi eğitim politikaları ve fırsat eşitliğinin geldiği düşük seviyeye dair açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e "Son 5 yılda okula gitmeyen kız öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır" diye sordu.

Daha önce Tarikatlarla iş birliği yapacağını meclis kürsüsünden açıklayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim politikalarına dair eleştirilerin de odağı oluyor. Eğitimde fırsat eşitsizliğinden bilim dışı eğitim programlarına ve atanamayan yüz binlerce öğretmene kadar çığ gibi büyüyen sorunları çözmesi beklenen Bakan Tekin'e bir dizi soru da CHP'li Zeynel Emre'den geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Emre, Milli Eğitim Bakanı Tekin'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

KIZ ÇOCUKLARININ OKUMA ORANI SORULDU

AKP iktidarı döneminde eğitim fırsat eşitsizliğinden bilim dışı eğitim programlarına, atanamayan yüz binlerce öğretmene kadar çığ gibi büyüyen sorunların Türkiye'nin istikbali açısından ciddi kaygılara yol açtığını kaydeden Emre, Bakan Tekin'e şu soruları yöneltti:

"-Son 5 yılda okula gitmeyen kız öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır?
-Son 5 yılda okula gitmeyen erkek öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır?
-Son 5 yılda okula başlayan mülteci/yabancı öğrenci sayısı nedir? Okula başlayan toplam öğrenci sayısına göre oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır?
-Liseden mezun olan öğrencilerin son 5 yılda lisans-ön lisans programlarını kazanma oranı nedir?
-Yurt dışında lisans-lisans üstü eğitim almak için giden öğrencilerin son 5 yıldaki sayısı ve toplam öğrenciye göre oranı nedir?"

Kaynak:ANKA