Zelenskiy, Blinken görüşmesi: Rusya'ya diplomasi çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Kiev'de görüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 17:12
Zelenskiy, Blinken görüşmesi: Rusya'ya diplomasi çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ülkesinin çevresindeki gerilimin düşürülmesine ilişkin Blinken'ın dahlini takdir ettiğini belirtti.

ABD'nin siyasi ve güvenlik desteği için minnettar olduklarını aktaran Zelenskiy, Ukraynasız Ukrayna'ya ilişkin bir karar alınmayacağına emin olduğunu ifade ederek, "Blinken ile görüşmeler sona erdi. ABD'nin Ukrayna civarındaki tansiyonun azaltılmasına yönelik katılımını takdir ediyorum. Amerika'nın politik ve güvenlik desteği için minnettarız" dedi. Zelenskiy öte yandan ekonomik ve finansal işbirliklerine güven mesajı da verdi.

'Rusya'yı diplomasiye çağırıyorum'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da görüşme ardından resmi Twitter hesabından açıklama mesajı yayınladı. Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı'nı Rusya olan ilişkileri hakkında bilgilendirdiğini ifade ederek, "Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında hiçbir şey olmayacağını vurguladım. Ukrayna'nın barışçıl çözüme olan bağlılığını takdir ediyorum ve Rusya'yı ilerlemenin tek yolu olarak diplomasiyi sürdürmeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: @SecBlinken

KAYNAK: Anadolu Ajansı