Tunus'un eski Başbakanı Cibali'nin eşine gözaltı

Tunus İçişleri Bakanlığı, ülkenin eski Başbakanı Hammadi el-Cibali'nin eşinin kendisine ait olan atölyede "tehlikeli madde bulundurmaktan" gözaltına alındığını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 09:31
Tunus'un eski Başbakanı Cibali'nin eşine gözaltı

Tunus'un eski Başbakanı Hammadi el-Cibali'nin resmi Facebook sayfasından yapılan paylaşımda, "Güvenlik güçleri, Cibali'nin eşinin sahibi olduğu bir atölyeye baskın düzenleyerek onu kaçırdı ve yasadışı bir şekilde gözaltına aldı" ifadelerine yer verildi.

Savcılık ile koordineli çalışıldı

Bunun üzerine, Suse 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Savcılığı ile koordineli çalışmaların ardından atölyeye baskın düzenlendiğini belirten İçişleri Bakanlığı, "Suse kentinin Akude bölgesindeki atölyelerin birinde bir grup yabancı işçinin şüpheli hareketleri gözlemlenmesinin üzerine, Ulusal Güvenlik birimleri kapsamlı bir saha araştırması gerçekleştirdi" şeklinde bir açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasının devamında, operasyon düzenlenen atölyenin eski başkanlardan birinin eşine ait olduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

Tehlikeli madde barındırmaktan gözaltına alındı

Açıklamada, atölyede yapılan aramada tehlikeli maddeler listesinde bulunan "asetil" maddesini içeren 3 şişenin bulunduğu ileri sürülerek, Cumhuriyet Savcılığı kararıyla atölyeye kilit vurulduğu ve Hammadi'nin eşinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Cibali'ye 'polis merkezini terk et' tavsiyesi

Eski Başbakan Cibali'nin gözaltına alınan ve emniyet biriminde olan eşinin yanında kalma konusundaki ısrarı üzerine, kendisine emniyet birimini terk etmesinin tavsiye edildiği aktarıldı.

Partiden 'serbest bırakın' çağrısı

Öte yandan bazı yerel kaynakların eski Başbakan Cibali'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu iddiası üzerine Nahda Hareketi partisi yazılı açıklama yayımladı.

Sözkonusu aıklamada, Nahda yetkililerinden biri olan Cibali'nin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunularak, yetkililerin Cibali'nin güvenliğinden tamamen sorumlu olduğu kaydedildi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı