Trump skandal kararnameyi imzaladı!

Trump skandal kararnameyi imzaladı!
ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile basın toplantısı düzenledi.

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait hedefleri vurmaya başladığını duyurdu. Kentten peş peşe patlama sesleri yükseliyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte düzenlediği ortak basın açıklamasını ardından, Golan Tepeleri'nin İsrail'in egemenliğini taşıyan metni imzaladı.

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

Türkiye'den ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklaması şöyle:

"ABD bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı. Ancak bu karar, İsrail'in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu'daki barış çabalarını engelleyerek, bölgede gerilimi daha da artıracak."

Rusya'dan tepki

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Amerikalı mevkidaşı Pompeo’yu arayarak kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

AB: İsrail'in egemenliğini tanımıyoruz

Avrupa Birliği (AB), "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz" açıklamasında bulundu.

BM'den açıklama

Birleşmiş Milletler'den konuya ilişkin yapılan açıklamada "Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor" denildi.

İlgili Haberler
Etiketler :