Sıra dışı keşfin sırrı çözülemedi! Bağlanarak gömülen esrarengiz mumya 1200 yaşında

Peru'da arkeologlar vücudu bağlanarak gömülen bin 200 yıllık esrarengiz bir mumya bulundu. Elleriyle yüzünü kapatmış vaziyette bulunan mumyanın sırrı ise henüz çözülemedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2021 20:56
Sıra dışı keşfin sırrı çözülemedi! Bağlanarak gömülen esrarengiz mumya 1200 yaşında

Peru'daki Cajamarquilla antik bölgesinde kazı çalışmaları yapan arkeologlar kazı alanında sıradışı bir mumya buldular. Ellerini yüzünü kapatmış haldeyken vücudu bir halatla sıkıca bağlanarak gömülen mumyanın bin 200 yaşında olduğu anlaşıldı.

Peru'da bir yer altı mezarını kazan arkeologlar, elleri yüzünü kapatan ve tüm vücudu bir halatla bağlanmış olarak gömülen sıradışı bir mumya buldu.

1.jpg

Cinsiyeti henüz belirlenemeyen kişinin kalıntıları, başkent Lima'ya yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Cajamarquilla arkeolojik alanında keşfedildi.

Bilim insanları, mumyanın geçmişinin bin 200 ile 800 yıl öncesine uzandığını belirterek, Peru kıyıları ile And dağları arasında gelişen İnka öncesi uygarlıkta yaşadığını açıkladı.

Bununla birlikte, hala devam eden Cajamarquilla'daki kazı, ABD’de yer alan California Eyalet Üniversitesi San Marcos'tan arkeolog Prof. Dr. Pieter Van Dalen Luna tarafından yürütülüyor.

3.jpg

Herşeyi ile diğer mumyalardan ayrılıyor

Prof. Dr. Van Dalen Luna, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm vücudunun bağlanmış olması ve elleriyle yüzünü kapatmış bir halde gömülmesi onu bölgede bulunan diğer mumyalardan ayırıyor” dedi.

Van Dalen Luna, bu ayrıntılı bağlama işinin gizemini henüz çözememiş olsalar da “muhtemel yerel cenaze geleneğinin bir parçası olacağını' söyledi.

4.jpg

Farklı insan kalıntıları da bulduk

Diğer taraftan arkeologlar, mumyanın bulunduğu yer altı mezarında başka insan kalıntıları ve çeşitli cenaze araçları bulduklarını da açıkladı. Bu keşifler sırasında, içinde bitkisel madde izleri bulunan taş aletler ve seramik kaplar yer aldı.

Bilim insanları, cenazenin biçiminin, bölgedekİ halkın, İspanyol öncesi dönemin sonlarında farklı etnik kökenlerden oluşan insanlardan oluştuğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

2.jpg

Çünkü Peru, İnka İmparatorluğu'ndan önce ve sonra gelişen kültürlerden türetilen yüzlerce arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.

İnka İmparatorluğu, bir zamanlar Güney Amerika'nın güney kısmına, güney Ekvador ve Kolombiya'dan orta Şili'ye kadar hakim oldu ve ilk olarak 13. yüzyılın başlarında Peru yaylalarında ortaya çıktı.

5.jpg

imparatorluk, 1532'de başlayan ve 1532'de İnkaların son kalesini ele geçiren İspanyolların eline geçti. Ardından bölgedeki çok kültürlülük ve etnik çeşitlilik yok oldu.