Rusya'nın vurduğu AVM'de ölü sayısı artıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Rus füzeleri Kremençuk'ta AVM'ye isabet etti. Saldırı sırasında binden fazla sivil vardı" açıklamasını yaptı. Kremençuk Belediye Başkanı, saldırıda ölümlerin rapor edildiğini aktardı. Poltava Bölgesi Askeri Yönetim Başkanı Dmytro Lunin yaptığı açıklamada, AVM’ye düzenlenen saldırıda can kaybının 10’a, yaralı sayısının ise 40 yükseldiğini aktardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Haziran 2022 23:52

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan bir AVM’yi hedef aldığını duyurdu.

8f28fb5072e86bf2eb9dfed37f81ec65.jpg

Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kremençuk'un Poltova bölgesinde roketle vurulan AVM’den görüntüleri de yayınladı. Zelenski açıklamasında, “Rusya, sivillerin bulunduğu alışveriş merkezine roket attı. Kurtarma ekipleri yangına müdahale ediyor. Kurbanların sayısını hayal bile edemiyoruz. Rus ordusu için bir stratejik değeri olmayan, sadece normal insanların bulunduğu yer. Rusya, güçsüzlüğünü sıradan vatandaşlara yüklemeye devam ediyor” dedi.

Bir füzenin kalabalık bir alışveriş merkezine isabet ettiğini aktaran Zelenski, "Saldırısı sırasında AVM'de binden fazla kişi vardı. Kurbanların sayısını tahmin etmek imkansız" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı ofisinin başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko'ya göre, alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda can kaybının 10’a, yaralı sayısının ise 40 yükseldiğini aktardı.

'Sadece sıradan bir yaşam sürmeye çalışıyorlardı'

Zelenskiy Telegram'da yaptığı açıklamada, "İşgalciler içinde binden fazla sivilin bulunduğu bir alışveriş merkezini vurdu" ifadelerini kullandı. Ukrayna lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

Yangın var ve kurtarma ekipleri yangını söndürmeye çalışıyor, kurbanların sayısını hayal etmek imkansız. Rus ordusu için bir tehdit oluşturmuyorlardı. Stratejik bir değeri yok. İnsanlar sadece normal bir hayat yaşamak istedi, işgalcileri bu kadar öfkelendiren de bu. Rusya, çaresizlikten sıradan insanları vurmaya devam ediyor. Makul veya insancıl olmalarını beklemek boşuna.

62b9c07186b24512b88d6ede.webp

Belediye Başkanı açıkladı: Çok kalabalık bir bölge

Güpegündüz gerçekleşen saldırının ardından alışveriş merkezi alevler içinde kaldı.
Şehrin belediye başkanı Vitaliy Meletskiy, Facebook'ta yaptığı paylaşımda, Rus füzesinin "çok kalabalık" bir bölgeye düştüğünü duyurdu. Meletskiy, olay yerinde olduğunu belirtse de kaç kişinin öldüğünü veya yaralandığını söylemedi.