Netanyahu’nun karşısına General çıktı

İsrail'de hükümetin feshedilmesi ve erken seçim kararı alınmasının ardından Başbakan Netanyahu'nun karşısına dişli bir rakip çıktı

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Netanyahu’nun karşısına General çıktı

İsrail'de hükümetin feshedilmesi ve erken seçim kararı alınmasının ardından Başbakan Netanyahu'nun karşısına dişli bir rakip çıktı. Anketlerde Netanyahu'dan sonra ikinci sırada yer alan eski general Benny Gantz'ın seçimlerde başbakan adayı olduğu ortaya çıktı.

İsrail’de yolsuzluk suçlamasıyla zor günler geçiren ve bu süreç içerisinde Ankara ile polemik yaratarak suni bir gündem yaratma çabasında olan Binyamin Netanyahu geçen hafta erken seçim kararı almıştı. Kendisi için seçiğmi bir güven oylamasına çevirmeyi planlayan Netanyahu’nun rakibi belli oldu.

İsrail yerel basını İsrail’in Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın Netanyahu’nun karşısında aday olacağını duyurdu. Gantz’ın “İsrail’i Yahudi ve demokratik bir ülke” olarak konumlandırmayı planladığı belirtilirken ulusal güvenlik ve ekonomi alanında da yenilikler yapmayı amaçladığı sızdırıldı. Yerel basına sızan parti bildirisinde Gantz’ın bu şekilde Netanyahu’dan oy alabileceği belirtiliyor.

İsrail’de 5. kez başbakanlık görevine aday olan Netanyahu’nun karşısına çıkan Gantz, merkez solda konumlanıyor. 59 yaşındaki Gantz, 2011 yılında İsrail’in genelkurmay başkanı olarak görev yapmıştı.