Halk TV Canlı Yayın
Fransız şirket Sanofi, ilk coronavirüs aşısını ABD'ye verecek
Fransız şirket Sanofi coronavirüs aşısını ilk olarak ABD’ye satacağını açıkladı.

Sanofi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Paul Hudson, 24 Nisan'da gazetecilerle yaptığı bir telekonferansta, coronavirüs aşısının önce Amerikalılara verilmesinin muhtemel olduğunu dile getirmişti.

Şirket, bu açıklamayı bir adım daha ileri taşıyarak ABD ile bir ön anlaşmaya imza attı. Paul Hudson, Bloomberg kanalına şirket adına verdiği demeçte, “ABD hükümeti riskleri paylaşma konusunda yatırım yaptığı için ön siparişte de en büyük hakka sahip” dedi.

Böylece Avrupa’nın en büyük ilaç üreticisi olan Sanofi şirketinin, coronavirüs aşını ilk olarak ABD’lilere ulaştıracağı kesinlik kazandı.

ABD ilaç şirketlerine yatırım yapıyor

DW Türkçe’nin Frankfurter Allgemeine Zeitung'dan aktardığı habere göre, Sanofi'nin önceliği ABD'ye vermesinin nedeni, ABD'nin Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu'nun ilaç şirketlerine yaptığı yatırımlar. Bu şirketlere mali kaynak sağlayan kurum, buna karşılık üretimin bir bölümünün ABD'ye satılmasını istiyor.

Sanofi yetkilisi Hudson birçok kez Avrupa'dan da, ABD'nin stratejisini izleyerek, BARDA gibi yatırımlar yapmasını talep etmişti.

Fransızlar tepki gösterdi 

Sanofi’nin tutumuna Fransa’dan tepki geldi. Fransa'da eski milletvekili Bernard Carayon durumu “ihanet” olarak niteledi. Sosyalist Parti'den Olivier Faure ise “Fransa'nın bu duruma göz yummaması gerektiğini” söyledi.