Erdoğan ve Johnson tahıl krizini görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2022 15:41
Erdoğan ve Johnson tahıl krizini görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptıkları telefon görüşmesinde, savunma sanayisinde iş birliği başta olmak üzere, Türkiye-İngiltere ilişkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı dahil bölgesel konuları konuştular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanına Ukrayna'daki tahılın güvenli şekilde ülkeden çıkarılması için mutlaka çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Zelenski: Limanlardaki blokajın kaldırılması için görüşmeler yürütüyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Afrika Birliği'ne (AfB) video konferansla hitap ederek Rusya-Ukrayna savaşıyla Afrika'da ortaya çıkan gıda krizine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Zelenski burada yaptığı konuşmada gıda krizinin Rusya'nın "sömürgeci" saldırıları sürdükçe devam edeceği ifade etmişti.

Zelenski, "Limanlarımızdaki blokajın kaldırılması için çok boyutlu müzakereler yürütüyoruz ancak henüz ilerleme sağlayamadık çünkü Rusya'nın limanlara saldırısını engelleyecek bir mekanizma bulamadık" demişti.

Çavuşoğlu-Lavrov zirvesi ve tahıl koridoru

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşme sonrası Karadeniz'de tahıl koridoru planı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz" diye konuşmuştu. Lavrov ise, "Ukrayna'nın tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1" derken, "Gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı