Çin'den NATO'ya: Kara çalmaya son verin!

Çin'den NATO'ya: Kara çalmaya son verin!
Çin Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun yeni stratejik konseptine ilişkin değerlendirmede bulunarak "İttifak, Beijing'e kara çalmaya son vermelidir" açıklamasını yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, NATO'nun yeni stratejik konseptinde Beijing'in ilk kez "tehdit" olarak gösterilmesi ardından açıklamalarda bulundu. Cao, İttifak'ın Beijing'i karalamaya son vermesi gerektiğini belirtti.

'İttifak Soğuk Savaş zihniyetini körüklüyor'

Cao, düzenlediği basın toplantısında, "NATO, Çin'in dış politikasını karalıyor, normal askeri gelişimi ve ulusal savunma politikası hakkında sorumsuz açıklamalarda bulunuyor" ifadelerini kullanarak ittifakın çatışmayı, Soğuk Savaş zihniyetini ve ideolojik önyargıyı körüklediğini de sözlerine ekledi.

Beijing'in NATO'nun sözkonusu tavrından endişe duyduğunu ve buna şiddetle karşı çıktığını vurgulayan Cao, küresel istikrara sistematik olarak kafa tutanın NATO olduğuna işaret etti.

Ne olmuştu?

Dün İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nin ardından açıklanan Stratejik Konsept belgesinde NATO'nun Çin'in küresel lojistiği ve ekonomiyi kontrol ederek mevcut dünya düzeninin altını oymaya çalıştığı iddia edilmişti.

Bu belgeyle NATO tarihinde ilk kez Çin'i "tehdit" olarak nitelendirdi.

Yeni Stratejik Konsept belgesinde Çin'e ilk kez yer verilerek, "Çin'in hırsları ve zorlayıcı politikaları, çıkarlarımıza, güvenliğimize ve değerlerimize meydan okuyor. Çin küresel ayak izini ve proje gücünü artırmak için geniş bir yelpazede siyasi, ekonomik ve askeri araçlar kullanırken, stratejisi, niyetleri ve askeri birikimi hakkında belirsizliğini koruyor" değerlendirmesi yapılmıştı.