BM'den uyarı: Salgın bazı ülkelerde insan hakları krizine yol açabilir

BM'den uyarı: Salgın bazı ülkelerde insan hakları krizine yol açabilir

BM Genel Sekreteri Guterres, coronavirüs salgınının hükümetlerin baskı uygulamasına zemin hazırlayabileceğini ve insan hakları krizine yol açabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, coronavirüs salgınının bazı ülkelere "salgınla ilişkili olmayan baskı uygulamaları" başlatma bahanesi verebileceğini ve bu dönemde insan hakları krizi görülebileceğini söyledi.

Reuters'ta yer alan habere göre, "salgın döneminde insan haklarının durumu" hakkında rapor yayınlayan Guterres, "Virüs ayrım yapmasa da, etkileri yapıyor" dedi.

Guterres, "Belli toplumsal kesimlerde nefret söyleminde artış, savunmasız kesimleri hedef gösterme ve sağlık denetimlerini ikinci plana atan güvenlik uygulamaları görüyoruz" dedi.

BM'nin raporunda göçmenlerin, sığınmacıların ve yurdundan edilen insanların özellikle savunmasız olduğuna, 131'den fazla ülkenin sınırlarını kapattığına ve bunlardan yalnızca 30'unun göçmenlere istisna uyguladığına dikkat çekildi. 

Guterres, "Kriz, bazı ülkelerde yükselen etnik milliyetçiliğe, popülizme, otoriterliğe ve insan hakları ihlallerine zemin hazırlayarak, pandemiyle ilişkili olmayan baskı uygulamalarına başvurulmasının önünü açabilir. Bu kabul edilemez" açıklamasında bulundu.

Hükümetlere şeffaf, duyarlı ve sorumluluk sahibi olma çağrısı yapan Guterres, kent alanları ve basın özgürlüğünün bu dönemde "kritik" bir önem taşıdığını kaydetti. "Krize verilecek en iyi karşılık, aciliyeti olan tehditlere insan hakları ve hukuku gözeterek verilecek olan orantılı karşılıktır. Sonuç olarak unutmayalım ki, tehdit olan virüstür, insanlar değil" dedi.

Raporda, "salgının yatıştırılmaması durumunda toplumsal gerilimin artacağı ve ayaklanmalara yol açacağı" belirtildi.