BM'den Covid-19 sonrası hakkında açıklama

Birleşmiş Milletler, coronavirüs salgınının ardından hükûmetlerin yeni bir ekonomi ve daha fazla istihdam yaratmak için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 16:44
BM'den Covid-19 sonrası hakkında açıklama

Birleşmiş Milletler (BM), yeni coronavirüs (Covid-19) salgınının ardından ''eski normale'' dönüş olmayacağını ve hükümetlerin yeni bir ekonomi ve daha fazla istihdam yaratmak için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.

BM, salgın döneminde ekonomilerin toparlanabilmesi ve istihdamın korunmasına yönelik yol haritasını açıkladı.

Kriz sonrası sosyal ve ekonomik iyileşme için olağanüstü uluslararası desteğe ve siyasi taahhütlere ihtiyaç duyulacağı söylenen açıklamada, "Toplumların ve ekonomilerin eski normalden daha iyi, daha sürdürülebilir, cinsiyet eşitliğinin olduğu ve karbon nötr bir yola ihtiyacı var" denildi.

'Toplumun en çok etkilenen kesimlerine sosyal güvence sağlanmasına öncelik verilmeli'

Açıklamada bahsedilen "Birleşmiş Milletler Covid-19 acil sosyo-ekonomik yanıtı çerçeve raporu: Ortak sorumluluk, küresel dayanışma ve ihtiyaç sahipleri için acil eylem" başlıklı raporda, "toplumların ve ekonomilerin en kısa zamanda yeniden canlanması için istihdam, işletme ve geçim kaynaklarının muhafaza edilmesi" çağrısı yapılıyor.

Covid-19'un etkilerinin aza indirgenmesi için zorluklarla mücadele kapsamında çocuklar, kadınlar ve kayıt dışı sektörlerde çalışanlar için toplumsal tedbir uygulamaları geliştirilmesine öncelik verilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, dünya nüfusunun yarısından fazlasının ve dünya çocuk nüfusunun üçte ikisinin yeterli sosyal güvencesinin olmadığına dikkat çekiliyor.