Blinken çok sert: Rusya cezasız bırakılamaz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Anthoy Blinken, Ukrayna'ya düzenlediği "son dakika" gezi için ABD'den ayrılmadan önce Pod Save America'ya bir röportaj verdi. Blinken buraya yaptığı açıklamalarda, "Rusya'nın cezasız kalmasına izin verirsek, Pandora'nın kutusunu açarız" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 14:55
Blinken çok sert: Rusya cezasız bırakılamaz

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna ziyareti öncesi verdiği son röportajında Rusya'nın cezasız bırakılmasına izin verirlerse diğer otokrasiler için de Pandora'nın kutusunu açmış olacaklarını ifade etti.

Blinken, "Eylemleriyle, komşusunun sınırlarını zorla değiştirebileceğini söyleyen, kararlarının ne olacağına komşusu için karar verebileceğini, kiminle ilişki kurmayı seçebileceğini söyleyen bir ülke var, Rusya. Bunun cezasız kalmasına izin verirsek, bu diğer otokrasiler için de Pandora'nın kutusunu açtığımız anlamına gelir" dedi.

Rusya'nın cezasız kalması durumunda diğer otokrasilerin bu konuyu "biz de istediğimizi yapabiliriz" şeklinde yorumlayacağını ifade eden Blinken, "O zaman dünyadaki diğer otokratik ülkeler, Rusya gibi 'Bunu biz de yapacağız' diyecekler" dedi.