Biden: Çin, Tayvan'a saldırırsa adayı askeri olarak savunuruz

ABD Başkanı Joe Biden, Asya ziyaretleri kapsamında ziyaret ettiği Japonya'da Rusya ve Çin hakkında konuştu. Biden, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda, ABD'nin adayı savunacağını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 11:26
Biden: Çin, Tayvan'a saldırırsa adayı askeri olarak savunuruz

ABD Başkanı Joe Biden başkan olarak ilk kez ziyaret ettiği Japonya'da Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda ABD'nin adayı askeri olarak savunacağını söyledi.

Çin ile Tayvan arasındaki tansiyon giderek artarken Çin işgaline karşı hazırlıklarını sürdüren Tayvan'a ABD'den yardım sözü geldi. ABD Başkanı Biden olası bir Çin işgalinde Tayvan'ı askeri olarak savunacağını söyledi.

ABD'nin Çin'in Tayvan'ın kontrolünü zorla ele geçirme girişimine askeri olarak müdahale edip etmeyeceği sorulduğunda, Biden, "Yaptığımız taahhüt bu" dedi.

'Rusya bedel ödeyecek'

Açıklamasında Ukrayna savaşına da değinen Biden, Rusya, Ukrayna'daki barbarlığı için "uzun vadeli bir bedel ödemek zorunda" diye konuştu.

'Gözdağı ziyareti'

Uzmanlar ve analistler Biden'ın Asya ziyaretleri öncesinde yaptıkları değerlendirmede sözkonusu ziyaretlerin Rusya ve Ukrayna'daki durum üzerinden Çin'e Tayvan için "açık bir mesaj" niteliği taşıdığı yorumlarını yapmıştı. Öte yandan ziyaretlerin Kuzey Kore'nin nükleer testleri için de bir gözdağı niteliği taşıdığı bildirilmiş, Biden dün Güney Kore'de "Kuzey Kore'ye aktaracağı pek bir şeyi olmadığını" ifade ederek "Pyongyang'ın nükleer testleri konusunda endişelenmediğini" söylemişti.