Almanya İstanbul'a gelen kara paranın peşine düştü

Almanya'da 18 kent ve ilçede yüklü miktarlarda kara parayı Türkiye'ye kaçırdığından şüphe edilen 46 kişi, evlerine ve işyerlerine yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alındı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ekim 2021 12:10
Almanya İstanbul'a gelen kara paranın peşine düştü

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde kara para akladıklarından şüphelenilen 46 kişinin ev ve işyerlerine sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Aralarında Köln, Düsseldorf, Duisburg ve Dortmund gibi kentlerin de bulunduğu toplam 18 il ve ilçede gerçekleştirilen baskınlarda şüphelilere ait bilgisayar, mobil telefon ve bazı belgelere el konuldu.

İki Türk gözaltında

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Asayiş Dairesi ve Gümrük Dairesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği baskınlarda ayrıca, haklarında tutuklama kararı bulunan iki Türkiye kökenli de gözaltına alındı. Söz konusu kişilerin 46 ve 53 yaşlarında olduğu, birinin Düsseldorf, diğerinin de Duisburg kentlerinde ikamet ettiği belirtildi.

'İleri derecede kara para aklama şüphesi'

Köln Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında düzenlenen baskının "ileri derece kara para aklama şüphesi" üzerine gerçekleştirildiği bildirildi. Baskınlara Avrupa polis teşkilatı EUROPOL destek verdi.

Eyalet Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bazı şüphelilerin tehlike oluşturma ihtimali bulunması nedeniyle üç noktaya düzenlenen baskınlara özel polis timlerinin de katıldığı belirtildi.

'İstanbul'a naklediliyor'

Yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin bir yıldır izlendikleri belirtilerek, 2019 yılından bu yana kuryeler vasıtasıyla hava ve kara yolunu kullanarak suç eylemlerinden elde edildiği belirtilen nakit paraların İstanbul'a nakledildiği belirtildi. Emniyet, şimdiye dek söz konusu kuryelerin yurt dışına çıkarmaya çalıştığı 6 milyon 764 bin 575 euronun ele geçirildiğini belirtti.