Boğaziçili akademisyenlerden Soylu'ya, Prof. Ergüder yanıtı

Boğaziçili akademisyenlerden Soylu'ya, Prof. Ergüder yanıtı

İçişleri Bakanı Soylu'nun Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Üstün Ergüder'i hedef göstermesine tepki gösteren Boğaziçili akademisyenler, "Türkiye'nin 12 Eylül askeri diktatörlük dönemi sonrası ilk seçilmiş rektörü" diyerek tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı bir televizyon programında Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Üstün Ergüder'i hedef göstermesine, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden öğretim üyeleri yaptıkları yazılı açıklama ile tepki  gösterdi. 

İçişleri Bakanı Soylu, önceki gün katıldığı A Haber yayınında, Boğaziçi protestolarına katılan yurttaşları, öğrencileri, öğrencilerin ailelerini, Eski Boğaziçi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder'i, Profesör Ayşe Buğra'yı ve 1210 gündür Silivri Cezaevi'nde tutulan iş insanı Osman Kavala'yı hedef gösterdi.

Soylu, Prof. Üstün Ergüder ile ilgili olarak;

"Ergüder'i arayıp, bu işlere girmemesi lazım geldiğini söyledim. Üstün Ergüder bu işlerin göbeğinde ve içindedir. Bu işi kaşımak için yazılar yazıyor, tahrik ediyor. 'Çocuklara doğru öğretmişiz, değil mi?' diyor. Hadi reddetsin de göreyim, hadi reddetsin! Yazık! 80 yaşında bu ülkenin ekmeğiyle büyümüş birinin, Boğaziçi Üniversitesi'ni öğretim üyeleri tarafından karıştırması ahlaksızlığın dibidir. Biz buna prim vermeyiz ve vermeyeğiz de" ifadelerini kullandı. 

"12 Eylül sonrası ilk seçilmiş rektör"

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden öğretim üyeleri, Twitter'dan yaptıkları açıklamada, "Prof. Dr. Üstün Ergüder bölümümüzün kurucularından, üniversitemizin ve Türkiye'nin 12 Eylül askeri diktatörlük dönemi sonrası ilk seçilmiş rektörü, Türkiye'de Siyaset Bilimi akademik disiplininin gelişmesinde öncü ve önemli katkıları olan, demokrat ve özgürlükçü yaklaşım ve tutumunu her fırsatta ispatlamış çok değerli bir bilim insanıdır" dedi.

ekran-resmi-2021-02-22-12-09-24.png

Fotoğraf: Can Candan / Bianet 

 

Gündem