''Ay'a Sert İniş'' görevinde kullanılacak roket ilk kez ateşlendi

''Ay'a Sert İniş'' görevinde kullanılacak roket ilk kez ateşlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracının ilk kez ateşlendiğini açıkladı.

'Ay'a Sert İniş' görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motoru ilk kez ateşlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılabilecek özgün hibrit roket motorunun ilk kez ateşlendiğini açıkladı.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin Şile'deki Roket Motor Ateşleme Tesisi'nde incelemede bulundu.

Bakan Varank'ın komutuyla, ilk olarak Hibrit Sonda Roketi'nin (SORS) itki sistemi dikey ateşleme testi yapıldı. İkinci ateşleme ise Milli Uzay Programının 2023 yılında "Ay'a Sert İniş" görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motoru için yapıldı. İki motor da planlanan süre boyunca sorunsuz şekilde çalıştı.

Bakan Varank, roket motorunun bir örneğinin mayıs ayına Sinop'ta fırlatılacığını belirttirken, "Önemli mesafeleri kat etmesini planlıyoruz. Aynı zamanda Ay misyonunda kullanılabilecek hibrit roket motorunun da ilk ateşlemesini bugün yapmış olduk" dedi.