Astronotların kanı ve Mars tozuyla 'kozmik beton' elde edilecek

Astronotların kanı ve Mars tozuyla 'kozmik beton' elde edilecek
Bilim insanları, Mars ya da Ay gibi Dünya dışındaki yerlerde bulunan tozu astronotların kanı, teri ve gözyaşıyla birleştirerek 'kozmik beton' elde edilebileceğini söyledi.

Birleşik Krallık'taki Manchester Üniversitesi araştırmacıları normal betondan yüzde 300 daha dayanıklı olan kozmik betonun, ileride uzayda yürütülecek inşaat çalışmalarına fayda sağlayabileceğini kaydetti.

Mars'a 1 tuğla götürmek yaklaşık 2 milyon dolar

Uzmanlar Dünya dışındaki bir yerde kalıcı olarak yaşamak için o bölgenin yeryüzünde yerleşim yeri kurulması gerektiğini vurguluyor. Ancak, inşaat malzemelerini Dünya'dan götürmek epey masraflı. Örneğin Mars'a tek bir tuğla götürmenin yaklaşık 2 milyon dolara (yaklaşık 15 milyon TL) mal olacağı tahmin ediliyor.

Çin'den ilham aldılar

Bu duruma çözüm bulmak isteyen bilim insanları, geçmişte Çin mimarisinde kullanılan, domuz kanını kireç harcıyla karıştırarak güçlü bir malzeme edilen teknikten ilham aldı.

Kozmik beton tarifi

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, kanın plazma kısmındaki albümin adlı proteini idrar, ter ve gözyaşında bulunan üreyle birleştirildi. Bu da Ay veya Mars'taki tozların bir benzeriyle karıştırılınca 'AstroCrete' adı verilen malzeme elde edildi.

Bilim insanları, Mars'ta iki yıl sürecek bir görevde 6 astronottan 500 kilogramdan fazla AstroCrete yapılabileceğini düşünüyor.

Materials Today Bio adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın başyazarı Aled Roberts şöyle konuştu:

"Uzmanlar bir süredir Mars yüzeyinde beton benzeri malzemeler üretmek için uygun teknolojiler geliştirmeye çalışıyor. Ancak biz, cevabın en başından beri içimizde olabileceğini düşünmekten asla vazgeçmedik."

Etiketler :