Bakanlık merak edilen soruları yanıtladı

Bakanlık merak edilen soruları yanıtladı
Kontrollü normalleşme sürecinde kısıtlamalarla ilgili yeni uygulamalar hayata geçti ancak vatandaşların kafalarındaki karışıklık henüz çözülmüş değil. İçişleri Bakanlığı, daha anlaşılır olması için sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme yerlerine girişte HES kodu zorunlu mu?

Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması zorunlu. HES kodu sorgulaması yapmadan müşteri kabul eden işletmelere, idari yaptırımlar uygulanacak.
 

Dernek lokalleri genelgeye tabi mi?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelge ile kıraathane ve çay bahçeleri için öngörülen şartları sağlamak koşuluyla akşam 19.00’a kadar açık olabilecek. Sadece dernek üyelerine yüzde 50 kapasite şartına uygun şekilde hizmet verebilecek olan dernek lokallerinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde dernek lokalleri kapalı kalmaya devam edecektir.

Kahvehaneler ve kıraathanelerde oyun oynanabilecek mi?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla mücadele tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde kahvehane, kıraathane gibi iş yerleri, kapalı kalmaya devam edecek.

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe gibi iş yerleri genelge kapsamında mı?

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe gibi iş yerleri tüm illerde kapalı tutulmaya devam edilecek.

İnternet kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lunapark gibi iş yerleri genelgeye tabi mi?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki internet kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lunapark gibi oyun ve eğlence yerleri genelgede belirtilen yüzde 50 kapasite sınırı ile 07.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecekler. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde bu iş yerleri kapalı kalmaya devam edecek.

Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde çalışabilecek mi?

Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri için belirlenen usul ve esaslar ile açılış ve kapanış saatlerine uymak koşulu ile faaliyet gösterebilecek. Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı kalmaya devam edecek.

Kısıtlama devam eden illerdeki 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacak?

Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki gibi izne tabi. Seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecek. Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri için izin alınmasına gerek olmayacak. Ayrıca 20 yaş altı vatandaşlar yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

Kısıtlamanın devam ettiği illerde bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek mi?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar, şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek. Çok yüksek risk grubundaki illerde ise 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar için şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına dair kısıtlama devam edecek.

Cenazeler ve taziyeler konusunda uygulama ne şekilde olacak?

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kurallara uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak kişi sayısına ilişkin herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise halen uygulanmakta olduğu gibi cenazelere katılım 30 kişi ile sınırlandırılacak. Tüm risk gruplarında taziye evlerinin kapalı tutulmasına devam edilecek ve evlerde veya başka yerlerde toplu taziye uygulamasına izin verilmeyecek.

Hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler son genelgeye tabi mi?

Hamam, sauna ve masaj salonu gibi iş yerleri düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla faaliyet gösterebilecek. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Etiketler :