Bakan Soylu, İmamoğlu hakkında başlatılan incelemeye ilişkin konuştu

Bakan Soylu, İmamoğlu hakkında başlatılan incelemeye ilişkin konuştu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan Kanal İstanbul soruşturmasına ilişkin "Benim onayımla devreye girdi" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yapılmak istenen Kanal İstanbul projesine ilişkin canlı yayında konuştu. Fatih Altaylı'nın programına bağlanan Bakan Soylu, “Kanunlar var, kurallar var. Kanunlarımızda idarenin bütünlüğü ilkesi var” dedi.

"Benim onayımla devreye girdi" dediği incelemeye ilişkin konuşan Soylu şöyle dedi: "Bugün sabah, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener, bir televizyon programında söylemiş. Ben dinlemedim ama arkadaşlarım ilettiler. İşte Ya Kanal Ya İstanbul konusunda bölücülük diye kendisine ait böyle bir soruşturma açıldığı... Şimdi Siyasal stratejisitler, siyasal yorumcular farklı düşünebilirler. Şöyle mi olsaydı, böyle mi olsaydı. Bu siyaset alanında olur. Bu bir tercihtir çünkü…  Ama biz devlet idare ediyoruz. Kurallarla idare ediyoruz. Bizim şöyle bir hakkımız yok; görmeme, savurma, sinme böyle bir hakka sahip değiliz. Kanunlar var, kurallar var. Kanunlarımızda idarenin bütünlüğü ilkesi var. Devlet proje ile çıkmış…"

"Soruşturma safhası yine bana gelecek"

"Buradaki mesele şu; elbette bir belediye başkanı kendi bulunduğu bir alanla ilgili, bu projeyi beğenmiyorsa bununla ilgili değerlendirmelerini ve eleştirilerini ortaya koyabilir. Ancak belediyenin kendi imkanlarını kullanarak, belki çizgi çekilmesi gereken alan burası.  Buna kaynak ayıramaz. Bu benim kuralım değil. Biz demokratik bir ülkede yaşıyoruz. TBMM’den birçok kanun çıkıyor. Kamu kaynakları, siyasi tartışmaların ana konusu haline gelir ki bu bir tehlikedir. Benim yasama gücüm yok. Dersiniz ki; bütün belediyeler, başka kamu kaynaklı kuruluşlar bunlar ilgili devlet de yapabilir tersini. Bir belediyenin projesini billboardlara pankartlara... Bu devlet olmaktan çıkar, idarenin bütünlüğü olmaktan çıkar. Burada yapılan araştırma ve incelemedir, olay nedir diye. Soruşturma safhası yine bana gelecek, benden çıkacaktır. Ben oradaki arkadaşlarım kadar rahat değilim."

Bakan Soylu, Fatih Altaylı'nın “Eğer Ekrem İmamoğlu, bu kaynakları, “Kanal İstanbul mutlaka yapılmalı, Kanal İstanbul’u alkışlıyoruz, helal olsun” diye harcasaydı yine suçlama yöneltecek miydiniz?” sorusuna ise “Aynen yöneltilirdi” şeklinde yanıt verdi.

"Değerlendirme yapmaları karışıklık oluşturacak"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla valiliklere gönderilen genelge ile muhtar, belediye başkanları ve kamu görevlilerinin afet bölgesine ilişkin konuşmaması istendi. Bu genelge tepkilere neden oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir'de meydana gelen depremde ilk andan itibaren bilgileri kamuoyu ile paylaşmıştı.

Yayında bu konuya ilişkin de konuşan Bakan Soylu,  "İki meselenin onayı da tarafımdan verildi" dedi. Soylu şu ifadeleri kullandı: "İzmir Belediye Başkanının konuşmasını engellediğimiz şeklinde tanımlara açıklama getirmek isterim. Doğru bilgiyi kamuoyu toplumsallaşır, kamusallaşır. Siz 2 saat sonra 4 saat sonra konuyla ilgili değerlendirme yapma hakkına sahipsiniz. Diyoruz ki, depremin ilk anında oluşabilecek meselelere yönelik muhtar, belediye başkanı diğer kamu yöneticilerinin bir değerlendirme yapmaları karışıklık oluşturacak. Bu AK Partili belediye içinde, CHP'li belediye içinde, MHP'li belediye içinde geçerlidir."

Etiketler :