AKP'li Özkan: HDP’yi kapatacağız

Yargıtay'ın HDP ile ile ilgili başlattığı incelemenin ardından AKP Grup Başkanvekili Özkan'dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Özkan, “Milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız” dedi. AKP'li Turan Aralık ayında parti kapatmaya karşı olduklarını iddia etmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. Başsavcılık bu kapsamda Ankara Başsavcılığına bir yazı göndererek, aralarında HDP’li üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 108 sanıklı Kobani İddianamesi ile HDP’liler hakkında düzenlenen fezlekelerin birer örneğinin gönderilmesini istedi.

İnsan Hakları Eylem Planı açıklandığı sırada konuştu: HDP'yi kapatacağız

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığı sırada TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, “HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. 6 milyon vatandaşımız barış istedi. Bu partinin saz çalan ve şarkı söyleyen söylemi üzerine, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Onun için biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkan’ın konuşması özetle şöyle:

ÜÇ GÜN BEKLEDİK: 28 Şubat için üç gün bekledik. CHP'den Saadet Partisi'ne eleştiri gelir mi bekledik. Bugün grup toplantısında izledik. Bir taraftan ihraç edilen FETÖ'cülere destek verirken, 28 Şubat'ın kara zulmü ile ilgili açıklama yapmadı. Ne kadar o darbelerin üstünü kapatmaya çalışsalar da AK Parti olarak milli mücadeleyi sürdüreceğiz.

REFORM BUGÜN DE YARIN DA İHTİYAÇ: Bay Kemal, 'insan hakları reformu 19 yıl sonra bu akıl nereden geldi' diyorlar. Sen 2010'da kasetle istifa ettirilen Deniz Baykal'dan önce ve sonra AK Parti’nin hangi yasal reformları yaptığını bilirsin. Bunları örtmeye gücün yetmez. Reform bugün de ihtiyaçtır, yarın da ihtiyaç olacak. Ülkemizin refahını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

ÇARK EDEN YAKLAŞIMLAR: Dokunulmazlıklar… Beş benzemezin kurmuş olduğu gizli ve açık ittifaklar bugün dokunulmazlık konusunda nasıl hareket edecekleri konusunda tam kanaatleri yok. Biz onlara yardımcı olalım. CHP'nin 2011 yılında ortaya koyduğu seçim beyannamesinde var. Kendi grup toplantılarında dokunulmazlık ile ilgili temel temele ne kadar çark eden yaklaşımlar ortaya koyduğunu bu seçim beyannamesi ortaya koyuyor. Kasetle gelen Bay Kemal, ‘Milletvekili dokunulmazlıklarını milletvekili dokunulmazlığı olarak sınırlandıracağız’ diye seçim beyannamesinde ortaya koyuyor. 2011 yılında,  ‘Mevcut dokunulmazlık dosyalarının yargıya intikalini sağlayacağız’ diyor. CHP’nin iktidar olma gibi umudu olmayınca bu tür doğru işlemleri yapacak kadrolar, Erdoğan liderliğinde bizlere düşüyor.

“HDP’Yİ KAPATACAĞIZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Fezlekeler için her siyasi parti tutumunu netleştirmeli. CHP ve İYİ Parti kimin tarafındadır” ifadelerini kullanmasının ardından AKP’nin tutumunun ne olacağının sorulması üzerine Özkan, şu yanıtı verdi:

“Cumhur İttifakı olarak AK Parti ve MHP’nin aynı istikamette yürüyen bir anlayışla siyaset yapıyoruz. Bugün 83 milyon aziz milletimiz, HDP’ye oy verenler bu partinin sırtını Kandil’e dayaması için oy vermedi. Barış içerisinde yaşayalım diye verdi. HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. 6 milyon vatandaşımız barış istedi. Bu partinin saz çalan ve şarkı söyleyen söylemi üzerine, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Milletimizin alın terini, emeğini gidip Kandil’e peşkeş çeksinler diye değil. Onun için biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten hem hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir. Bunu da önümüzdeki süreçte, siyasi olarak atılan adımlarla milletimiz iradesiyle yol yürüneceğini dünya aleme göstereceğiz.”

AK PARTİ'NİN DURUŞU VAR

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Aralık ayında gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda parti kapatma ile ilgili açıklama yapmıştı. Turan, “AK Parti'nin bir duruşu var. Biz hep parti kapatmalarının dışında olduk. Bunun Türkiye'ye faydası olmadığını düşünüyoruz” diyerek parti kapatmalara karşı olduklarını iddia etmişti. 

Turan parti kapatmaktan öte cezalar verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Türkiye'de parti kapatmaktan öte cezalar var. Hazine yardımının kesilmesi, ilgililerin vekilliğinin düşürülmesi, vekil değilse ceza kovuşturmasının başlaması gibi ara formüller var. Bunların hepsini yargının mutlaka değerlendirmesi kanaatindeyim. HDP'nin bir siyasi parti gibi değil bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranıyor olmasından kaynaklı yargı başta tüm kurumların gereğini yapması lazım. Ancak yargı gereğini yapması lazım dediğimizde parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkan vekillerin ceza alması, vekilliğinin düşürülmesi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var diye düşünüyorum” açıklamasını yapmıştı.