ABD'den Filistin adımı

ABD'den Filistin adımı

ABD'nin BM Büyükelçi Vekili Mills, ABD Başkanı Biden yönetiminin Orta Doğu politikasını açıkladı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçi Vekili Richard Mills, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Orta Doğu politikasına değinerek, "Biden'ın Orta Doğu politikası, tutarlı bir Filistin devleti ile İsrail'in barış ve güven içinde yaşaması için iki devletli çözümü desteklemek olacak" dedi.

Filistin'de kapatılan diplomatik temsilcilikler yeniden açılacak

Başkan Biden'ın Filistin ile diplomatik bağların iyileştirilmesi için adım atacağını bildiren Mills, Biden'ın eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Filistin'de kapatılan diplomatik temsilcilikleri geri açacağını ve diğer ülkeleri İsrail ile bağlarını normalleştirme konusunda teşvik edeceğini fakat bunun İsrail-Filistin barışı anlamına gelmediğini ifade etti.

2018 yılında ABD, Filistinli yetkililerin ABD'li meslektaşlarıyla doğrudan teması tercih ettikleri gerekçesiyle, Washington DC'de yer alan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (PLO) ofisini kapatılmasına karar verilmişti. Karar, 2017 yılında ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamasının ardından ABD-Filistin ilişkileri bozulmaya başlamıştı.

İHA