Kilis seçim sonuçları 2019: İşte yerel seçim Kilis oy oranları

Kilis seçim sonuçları 2019: İşte yerel seçim Kilis oy oranları
Kilis'te Millet İttifakı (CHP İYİ Parti) ortak aday olarak Ahmet Nalçacıoğlu'nu çıkardı. AKP seçime Mehmet Abdi Bulut ile girecek. MHP'nin Kilis seçimlerinde adayı Ömer Yabancı oldu.

Kilis'te Millet ittifakı ortak adayını çıkartırken, Cumhur İttifakı partileri kendi adaylarını çıkardı. İYİ Parti'den Ahmet Nalçacıoğlu, AKP'den Mehmet Abdi Bulut, MHP'den Ömer Yabancı Kilis belediye başkanlığı için yarışacak.

KİLİS SEÇİM SONUÇLARI: PARTİLERİN ALDIĞI OY ORANLARI

Kilis'te partiler belediye başkanlığı için yarışacak. Diğer illerin aksine Cumhur İttifakı ortak aday çıkarmadı. Millet İttifakı ise İYİ Parti'den Ahmet Nalçacıoğlu'nu ortak aday çıkardı. İYİ Parti'den Ahmet Nalçacıoğlu'nu CHP seçmeni de desteleyecek.

24 Haziran seçimlerinde Kilis sonuçlarına bakıldığında iktidardaki AKP'nin oy üstünlüğü dikkat çekiyor. 24 Haziran genel seçimlerinde Kilis'te AKP yüzde 50.8, MHP yüzde 20.4, CHP yüzde 14.6, İYİ Parti yüzde 10.2 oy aldı. Bu tabloya bakıldığında Kilis'te AKP'nin avantajlı konumda olduğu görülüyor.

KİLİS AKP ADAYI MEHMET ABDİ BULUT

Kilis'te AKP MHP ortaklığında Cumhur İttifakı kurulmadı. Bunun yerine partiler kendi adaylarını çıkardı. AKP'nin adayı Mehmet Abdi Bulut oldu. Peki Mehmet Abdi Bulut kimdir?

20 Ekim 1967 tarihinde Kilis‘te doğan Mehmet Abdi Bulut, İlk ve orta öğrenimini Kilis’te tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Daha sonra avukatlık stajının ardından askerlik hizmetini 1991 yılında 223. dönem asteğmen olarak Konya Personel Okulu ve Milli Savunma Bakanlığı İnş. Eml. Daire Başkanlığında tamamladı.

1993 yılından itibaren Kilis’te serbest Avukatlık yaparken, 28 Mart 2009 yerel seçimlerinde Kilis Belediye Başkanlığını kazandı. Mehmet Abdi Bulut, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde Kilis belediye başkan adayı olmuştur. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

MİLLET İTTİFAKI ADAYI AHMET NALÇACIOĞLU KİMDİR?

İYİ Parti'den Ahmet Nalçacıoğlu, Kilis'te Millet İttifakı'nın ortak adayı olarak gösterildi. Ahmet Nalçacıoğlu kimdir, nerelidir? İşte detaylar.

31 Mart Yerel seçimlerinde Kilis'te İYİ Parti belediye başkan adayı olarak müteahhit Ahmet Nalçacıoğlu’nu seçti. 1960 yılında Kilis'te doğan Ahmet Nalçacıoğlu ilk orta ve Lise öğrenimi Kilis’te yaptı. 1999-2003 yılında Kilis Belediyesi Zabıta müdürlüğü yapan Nalçacıoğlu, 2003-2001 yıllarında ise Kilis Belediye iş Sendikası başkanlığı görevini yürüttü. 

Nalçacıoğlu siyası hayatı boyunca değişik partilerde görev alarak siyasi hayatını da sürdürdü. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’den aday adayı olan Ahmet Nalçacıoğlu Genel merkez tarafından Belediye Başkan adayı gösterildi. 

KİLİS KESİN ADAY LİSTESİ AÇIKLANDI

Kilis'te 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılacak siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarına sunduğu geçici aday listelerindeki incelemeler tamamlandı.

İtiraz sürecinin sona ermesinin ardından, kesin aday listeleri seçim kurullarınca ilan edildi. Kesinleşen listelere göre Kilis'te siyasi partilerin belediye başkan adayları şunlar:

Adalet ve Kalkınma Partisi

Kilis merkez: Mehmet Abdi Bulut

Musabeyli: Ayhan Yılmaz

Polateli: Hakkı Çelik

Elbeyli: Süleyman Şimşek

Cumhuriyet Halk Partisi

Polateli: Mustafa Polat (Millet İttifakı)

Elbeyli: Abdurrahman Karaşahin (Millet İttifakı)

Milliyetçi Hareket Partisi

Kilis merkez: Ömer Yabancı

Musabeyli: İhsan Ölmez

Polateli: Hakkı Kılıç

Elbeyli: Suat Kemal Özkan

İYİ Parti

Kilis merkez: Ahmet Nalçacıoğlu (Millet İttifakı)

Musabeyli: Halil Çetin (Millet İttifakı)

Saadet Partisi

Kilis merkez: Şerif Karakurt

Musabeyli: Abdullah Fizgelioğlu

Polateli: Mihdat Bayındır

Elbeyli: Murat Gezici

Bağımsız Türkiye Partisi

Kilis merkez: Alaiddin Özkar

Musabeyli: Abdullah Elmacı

Polateli: Fethime Eşki

Elbeyli: Abidin Dokuzluoğlu

Demokratik Sol Parti

Kilis merkez: Cafer Gültekin

Türkiye Komünist Partisi

Kilis merkez: İlker Buğday

Etiketler :