Halk TV Canlı Yayın
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün İYİ Parti Genel Başkanı ile düzenlediği ortak toplantıda Yüksek Seçim Kurulu'nun 7 madde ile uyardı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi'nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerinde İstanbul seçimlerini değerlendiren iki lider, sandıkta seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesini istedi.

YSK'ya 7 maddelik uyarı

Kılıçdaroğlu, "Ekonomi gündemi varken İstanbul seçimlerini konuşuyoruz. Demokrasiden uzaklaşıyoruz. Bir kişinin talebine göre seçim sonuçlarını şekillendiriliyor. Bugün YSK toplanıyor. 7 madde halinde YSK'yı göreve çağıracağım." dedi.

7maddeyi sıralayan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

1- YSK, yasalara ve önceden aldığı kararlara uymak zorunda. 2- YSK, seçimden kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri     reddetmek zorundadır.3-YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. 4-YSK, demokrasi değil seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. 5-YSK, hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibinin üstünlüğünün hukuku mu bunu açık ve net cevap vermek zorundadır.6- YSK'da hakimler mi var iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istedikleri kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararlılığı ile göstermek zorundadır.7- İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSKnın tarihsel bir görevidir. YSK'nın alacağı karar demokrasinin önüne açacaktır." Kaynak: Akşener: Erdoğan,  cumhurbaşkanlığı için tekrar aday olduğunda kulağı kopar

İlgili Haberler