Iğdır seçim sonuçları 2019: İşte yerel seçim Iğdır oy oranları

Iğdır seçim sonuçları 2019: İşte yerel seçim Iğdır oy oranları
31 Mart Iğdır seçim sonuçları için dikkatler sandıklardan gelen rakamlarda. MHP ve AK Parti'nin ortak adayı (Cumhur İttifakı) İsa Yaşar Tezel, Iğdır belediye başkanlığı için yarışacak. Bölgede oy potansiyeli yüksek olan HDP'nin adayı ise Yaşar Akkuş.

 Millet İttifakı'nın aday çıkarmadığı Iğdır'da CHP'nin adayı Sözer Sayan oldu. Bölgede oy oranı yüksek olan HDP'nin ise adayı Yaşar Akkuş. MHP'li İsa Yaşar Tezel Cumhur İttifakı adına Iğdır'da yarışarak, Sinan Oğan'ın adaylığında kazandığı Iğdır belediye başkanlık seçimlerinde yeniden zafere ulaşmak istiyor.

IĞDIR SEÇİM SONUÇLARI: CUMHUR İTTİFAKI MI HDP Mİ ÖNDE?

31 Mart Iğdır seçimlerinin MHP adayı İsa Yaşar Tezel ile HDP adayı Yaşar Akkuş arasında geçmesi bekleniyor. 31 Mart yerel seçimleri Türkiye için bir dönüm noktası olacak. İktidarın beka sorunu olarak adlandırdığı yerel seçimlerde partiler birçok ilde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adı altında ortak adaylar çıkardı. Iğdır'da da Cumhur İttifakı adayını AKP ve MHP seçmeni destekleyecek.

CUMHUR İTTİFAKI IĞDIR ADAYI İSA YAŞAR TEZEL KİMDİR?

Iğdır'da MHP'li İsa Yaşar Tezel Cumhur İttifakı'nın adayı olarak gösterildi. Tezel, AKP ve MHP seçmeninin oylarıyla Iğdır belediye başkanlığı için yarışacak.

Peki İsa Yaşar Tezel kimdir, nerelidir?

1956 yılında Iğdır’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Iğdır’da tamamladı. 1980 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Fatih ve Hande’nin babası.

Iğdır’da vekil öğretmen olarak başladığı iş hayatına İmar İskan Bakanlığı, DSİ, Maliye Bakanlığı’nda devam etti. 1987 yılında TRT’ye geçti. TRT’de Reklâm Dairesi Başkanlığında ve TRT Ankara Radyosu Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

HDP'Lİ YAŞAR AKKUŞ IĞDIR İÇİN YARIŞACAK

Bölgede oy oranı yüksek olan HDP'nin Iğdır adayı Yaşar Akkuş oldu.

Peki Yaşar Akkuş kimdir, nerelidir? 

1981 yılında Iğdır, Merkez,Yüzbaşılar Köyünde doğdu. İthalat, ihracat, oto galeri, oto kiralama, tarım ve hayvancılıkla ilgileniyor.

2005 yılında Iğdır Galericiler Kooperatifini kurarak, yönetiminde bulundu. İlk Köy Gençlik Komisyonunu meydana getirerek, HADEP İl ,Gençlik Komisyonuna dahil oldu. Niğde Üniversitesi Mahalli İdareler-Yerel Yönetimler Bölümünde eğitim aldı.

2005 yılına kadar HADEP-DEHAP Gençlik Kolları Sekreterliği ve Başkanlığı görevlerini üstlendi. Mahalle ve köy komisyonlarında ve partinin seçim çalışmalarında aktif görev aldı. 2011-2013 yılları arasında TZP Kurdi il sorumluluğu yaptı.

Referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üst komisyon sorumluluğunu üstlenerek parti çalışmalarında bulundu. 2014 yılında belediye başkanı aday adayı oldu. 2018 milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olarak çalışmalarda bulundu.

Yaşar Akkuş, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP'den Iğdır Belediye Eş Belediye Başkan adayı oldu.

IĞDIR'DA SEÇİME GİRECEK ADAY VE PARTİLER AÇIKLANDI

Iğdır'da 2019 yerel seçimlerinde yarışacak siyasi partilerin kesin aday listeleri seçim kurullarınca ilan edildi.  Iğdır'da 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılacak siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarına sunduğu geçici aday listelerindeki incelemeler tamamlandı.

İtiraz sürecinin sona ermesinin ardından kesin aday listeleri seçim kurullarınca ilan edildi. 

Kesinleşen listelere göre Iğdır'da siyasi partilerin belediye başkan adayları şunlar:

Adalet ve Kalkınma Partisi 

Aralık: Mustafa Güzelkaya

Tuzluca: Faruk Korkusuz 

Karakoyunlu: Kurban Kaya 

Cumhuriyet Halk Partisi 

Iğdır Merkez: Sözer Sayan

Aralık: Zafer Bayat

Tuzluca: Abdullah Çinibulak

Karakoyunlu: Cafer Dalga 

Milliyetçi Hareket Partisi 

Iğdır Merkez: İsa Yaşar Tezel (Cumhur İttifakı)

Aralık: Cafer Akka

Tuzluca: Alican Zorman

Karakoyunlu: Bayram Ali Ballı 

Cumhuriyet Halk Partisi

Iğdır Merkez: Sözer Sayan

Aralık: Zafer Bayat

Tuzluca: Abdullah Çinibulak

Karakoyunlu: Cafer Dalga

Halkların Demokratik Partisi 

Iğdır Merkez: Yaşar Akkuş

Tuzluca: Ayşe Aras Kaynar 

Saadet Partisi 

Iğdır Merkez: Abdullah Mert

Aralık: Ömer Faruk Çağlar

Tuzluca: Ahmet Sait Sadrettin Türkan

Karakoyunlu: İsmet Öget 

Bağımsız Türkiye Partisi

Iğdır Merkez: Alihaydar Demir 

Demokratik Sol Parti 

Iğdır Merkez: Fırat Akdağ 

Türkiye Komünist Partisi

Iğdır Merkez: Berkay Kemal Önoğlu

Etiketler :