İçişleri Bakanlığı, seçim günü yaşamını yitirenlerin sayısını açıkladı

İçişleri Bakanlığı, seçim günü yaşamını yitirenlerin sayısını açıkladı
İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar seçimlerde 4 vatandaşın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, "Seçim öncesi 2 vatandaşımız, seçim günü saat 15.00 itibari ile 2 vatandaşımız olmak üzere toplamda 4 vatandaşımız hayatını kaybetti." denildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklama metni şu şekilde:

''2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde tüm vatandaşlarımızın özgürce, herhangi bir baskıya maruz kalmadan oylarını kullanmaları için gerekli tedbirler planlanmış ve sahada meydana gelen olaylara göre tedbirlerimiz güncellenmektedir.

Bu sabah itibarıyla Bakanlık merkezindeki Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezi Sayın Bakanımız Süleyman Soylu başkanlığında, illerimizdeki seçim koordinasyon merkezleri ise ilgili valilerimizin nezaretinde 24 saat esasına dayanan çalışma planına geçmiştir. Sahada meydana gelen olayları anlık olarak izlemektedir.

Bu süreç, oy sandıkları İl Seçim Kurulları'na teslim edilip, sayımlar tamamlana kadar kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

Saat 15.00 itibarıyla Bakanlığımıza illerimizden 310 seçim olayı bilgisi ulaşmıştır. Bu olayların 62'si 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a Muhalefet, 51'i oy pusulaların fotoğraflarını çekme, 35'i tehdit ve hakaret, 62'si kasten yaralama ve darp, 15'i oy verme düzenini bozma, 11'i seçim evrak ve malzemeleri üzerindeki suçlar, 20'si izinsiz silah taşıma ve 54'ü diğer suçlar olmak üzere toplam 310 olay meydana gelmiştir.

Aldığımız tüm önlemlere rağmen 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında şu ana kadar 2 vatandaşımız seçim öncesi, 2 vatandaşımız seçim günü saat 15.00 itibarıyla olmak üzere toplamda 4 vatandaşımız yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybetmiştir. 2014 Mahalli İdare Genel Seçimlerinde 5 kişi seçim öncesi, 12 kişi seçim günü olmak üzere toplam 17 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.''

 

Etiketler :