Halk TV Canlı Yayın
Davutoğlu'na yakın isim: AKP 31 Mart'ta Osmanlı tokadı yedi
Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen Gürkan Zengin, AKP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki yenilgisini yazdı. Zengin seçmenin uyarısını 'Osmanlı tokadı'na benzetti.

31 Mart yerel seçimlerinde AKP, aralarında 3 büyükşehirin de olduğu pek çok belediyeyi kaybetti. Meydanlarda hala seçimin birinci olduklarını söyleseler de İstanbul ve Ankara'da seçim sonuçlarına itiraz ettiler.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen Gürkan Zengin, bugünkü yazısında 31 Mart yerel seçimlerini yazdı. Seçmenin AKP'yi ikinic kez uyaracağını bildiğini kaydeden Zengin, uyarının boyutunu Osmanlı tokadına benzetti.  Zengin'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"31 Mart seçiminin birinci partisi, gerek kazandığı belediye sayısı gerekse oy oranı itibariyle tartışmasız AK Parti’dir. Ama buna rağmen, İstanbul’u ve Ankara’yı kaybetmiş bir Tayyip Erdoğan’ın Menderes’inkine benzer bir cümle kurması şaşırtıcı olur muydu?
Zannetmiyorum.
Seçimden ‘birinci’ çıkmak, ‘zafer’ kazanmak anlamına gelmiyor, hatta bazen ‘galip’ olmak anlamına bile gelmiyor. Öyle ya; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya’nın kaybedildiği bir mahalli seçime ‘galibiyet’ ya da ‘zafer’ diyebilmek  o kadar kolay değil. AK Partililerin ‘zaferle’, ‘galibiyet’le çıktıkları bir mahalli seçimden sonra yüzlerinden düşenin bin parça olması bundan.
Çarıklı erkân-ı harbin siyasete verdiği ayar
Seçimden önceki son yazımızda ‘çarıklı erkân-ı harp’ denilen, memleketin ferâset sahibi insanları hakkında şunları yazmıştık: ‘Seçmen’ gibi ruhsuz, hiçbir hayatiyet imâsı bulunmayan bir kelime bizim memlekette oyunu kullanmak üzere sandık başına giden insanı târif etmeye yetmez. Bizde sandık başındaki insan çoğu zaman hükmünü vermiş, onu uygulatmak üzere kılıcını kınından çekmiş kişi demektir. Oyunu sandığa atarak ya bir Gordion düğümünü keser ya da siyasete yeni bir ayar verir.”
Nasıl oluyor da siyasete bu kadar ince elenip sık dokunmuş ayarlar verebiliyor, bilinmez ama bunu hemen hemen her seçimde büyük bir maharetle yapıyor.

31 Mart’ta da yaptığı buydu.

31 Mart’ta sandığın başına gidenler, kendilerine ‘Cumhur’ ve ‘Millet’ isimlerini uygun gören iki ayrı ittifaka da gayet okkalı mesajlar verdi. Sandıktan çıkan sonuçlar, iktidarıyla muhalefetiyle siyasete öyle ayarlar verdi ki; 1 Nisan sabahı siyaset sahnesi yeniden kuruldu.

Seçmenin sandıkta iktidar partisini “ikinci kez” uyaracağı tahmin ediliyordu ama bu uyarının sertlik derecesi öngörülemiyordu. Sandıklar açılınca gördük ki, bu ikinci uyarı  ‘Osmanlı tokadı’ şeklinde tezâhür etti.
‘İkinci uyarı’ dememizin sebebini geçen yazıda belirtmiştik. Biraz daha açalım: Seçmen, 24 Haziran 2018 seçimlerinde, yani neredeyse bir yıl önce AK Parti’yi, oylarını yüzde 49’lardan yüzde 42’lere çekerek uyarmıştı. Hatırlayın, o seçimde Tayyip Erdoğan yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçilmiş ancak partisi 60’tan fazla ilde bir önceki seçime göre oy kayıplarına uğramıştı. Ülke genelindeki oy kaybı yüzde 6 civarındaydı. Yani seçmen gayet net bir ‘ayar’ vermişti bu partiye.

24 Haziran 2018 günü paylaştığım Tweet’i hatırlıyorum: “Seçmenin bu partiye verdiği ayar umarız Erdoğan’ın zaferinin gölgesinde kalmaz.”

Kaldı.   

İktidar partisi aradan geçen bir yıla yakın zamanda halkın yaptığı o ilk uyarının gereğini yerine getirmedi. Bunu nereden biliyoruz? 31 Mart günü yedikleri tokattan."