Yumurtayı Bu Şekilde Pişirmek Faydasını Kat Kat Artırıyor!

Yumurtayı Bu Şekilde Pişirmek Faydasını Kat Kat Artırıyor!
Yumurta pişirirken doğru bilinen bazı yanlışları tekrarlamamakta fayda var. Neredeyse hemen hemen her gün tüketilen yumurtanın besleyici değerlerinden tam olarak faydalanmak için pişirme öncesi bu detaylara dikkat!

Yumurta Buzdolabına Konmadan Önce Yıkanmamalıdır

Yumurtanın kabuğu yıkanmamalıdır; yüzeyinde gözle görülemeyen ama ufak delikler olduğu için suyu ve hatta deterjanı içine çekecek ve bozulacaktır. Yumurtaların doğal olarak dış kabuklarında bir koruyucu kaplama vardır. Bu kaplama, mikropların içeri girmesini engellemeye yardımcı olur. Yumurtaların yıkanması bu korumayı kaldırabilir ve mikropların içeri girmesine yol açabilir. Mutlaka yıkamak istiyorsanız pişirmeden hemen önce yıkamayı tercih edebilirsiniz.

hu9ti84vgwgv5zce-638059194292272872.jpg

Yumurta Tazelik Testi

Yumurtanın tazeliğini anlamak için bir bardak suyun içine bırakabilirsiniz. batıyorsa tazedir, batmıyor ve yüzüyorsa bayattır. Bayat yumurtanın besin değeri taze yumurtaya kıyasla çok daha düşüktür.

yumurta-sarisinin-hayrete-dusuren-10-faydasi-1.jpg

Yumurta Buzdolabında Muhafaza Edilmelidir

Yumurta buzdolabında saklanmalıdır. 1 gün dışarıda kalan yumurta 1 hafta buzdolabında kalan yumurtadan daha hızlı bir şekilde bozulur.