Yatmadan önce mısır gevreği yemek gerçekten uyumanıza yardımcı olabilir mi?

Yatmadan önce mısır gevreği yemek gerçekten uyumanıza yardımcı olabilir mi?
Günün en önemli öğünü olarak kabul edilen kahvaltıda tükettiğimiz mısır gevreği, gece yemekleri için de en uygun yiyecek haline gelebilir. Yapılan araştırmalar tam tahıllı ve şeker ilavesi olmayan mısır gevreklerinin yatmadan önce tüketilebileceğini gösteriyor. Peki mısır gevreğinin uyku üzerine bir etkisi var mı? Mısır gevreğinin zararları olabilir mi?

Kahvaltı yapmadan evden adımını atmayanlar ve kahvaltı hazırlayacak vakti olmayanlar için ‘mısır gevrekleri’ pratik bir çözüm sunuyor. Özellikle şekersiz, tam tahıllı gevreklerin sağlıklı birer atıştırmalık olabileceği söylenebilir. Şimdi de bu tahıllı mısır gevreklerinin, yiyenlerin daha iyi uyumasına yardımcı olabilecek şekilde tasarlanması söz konusu. Gece midesi kazınanların, uyumadan önce rahatlıkla yiyebileceği bu besin ürünleri, yatmadan önceki rutinleri destekleyecek şekilde insanlarla buluşabilir.

Şeker, uyku kalitesini bozuyor

Uzun zamandır araştırılan uyku öncesi yemek yeme alışkanlıklarına göre ışıkların kapanmasına çok yakın bir zamanda büyük öğünlerin tüketilmesinin uykuya zarar verdiğini gösteriyor. Nörolog ve uyku doktorları da rafine şekerlerin kan düzeylerini yükseltebileceğini ve insanları daha uzun süre uyanık tutan enerji oranlarını arttırabildiğini açığa çıkarıyor. Şeker ise uykuyu bozan bir iltihap gibi davranabiliyor ve yatma saatine yakın bir zamanda şekerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Uzmanlar, uygun sindirimi sağlamak için yatmadan 2 ile 3 saat öncesinde şeker tüketiminin kesilmesini öneriyor. Geceleri ara sıra tatlı bir şeyler atıştırmak ise endişelenecek bir durum değil. Uyku rutinini desteklemek için besin açısından yoğun mısır gevreklerinin tüketiminde de sorun olmayabilir.

misir-gevregi-1.jpg

Mısır gevrekleri şekersiz ve tam tahıllı olmalı

Genellikle geceleri salgılanan bir hormon olan, uyku ile uyanıklık döngüsünün kontrolü ile ilgisi üzerinde durulan melatoninin doğal şekilde üretimi için tasarlanan mısır gevrekleri, tam tahıllı ve bitkisel bir karışımdan oluştuğu takdirde açlık hissini yatıştırabiliyor. Ayrıca mısır gevrekleri kimi zaman çinko, folik asit ve B vitaminleri gibi vitamin ve minerallerden oluştuğunda besleyici olabiliyor.

Uykusuzluk dünya çapında yaygın bir durum ve bazı araştırmalara göre, yaklaşık üç yetişkinden birinin semptomlardan muzdarip olduğu belirtiliyor. Yiyeceklerle uykuyu artırmak isteyenler de vücutta doğal olarak bulunan ve uykuyu düzenleyen hormon olan melatonin içeren muz, kiraz, domates, ceviz veya yulaf gibi meyveleri deneyebilir.

misir-gevregi.jpg

Lavanta, papatya, bal ve vanilya eklenebilir

Lavanta ve papatya ile tatlandırılan mısır gevrekleri, bal ve vanilya da katıldığında yatıştırıcı ve sağlıklı bir uyku için gerekli tüm özelliklere sahip olabilir. Ancak mısır gevreklerine eklenecek bu malzemelere alerjinizin olmaması gerekiyor. Ayrıca malzemelerin oranları da oldukça önemli.

Bazı tahıl şirketleri de çinko, folik asit, B vitaminleri ve uykuyu teşvik ettiği söylenen diğer bileşenlerden yapılan uyku vakti tahıllarını insanlarla buluşturmaya hazırlanıyor. Tabii ki bunlarda uyku kalitesini olumsuz etkileyen şeker ilavelerinin olmamasına özen göstermek gerekiyor.