Gönül ferman dinlemiyor. Yapay zeka ile olan aşkı hüsranla bitti. Aşkı bitiren ise yapay zekaya gelen güncelleme oldu

Gönül ferman dinlemiyor. Yapay zeka ile olan aşkı hüsranla bitti. Aşkı bitiren ise yapay zekaya gelen güncelleme oldu
47 yaşındaki Travis Butterworth, yapay zeka ürünü avatar Lilly Rose ile yaşadığı ilişkinin bir güncelleme sonrasında "hüsranla" bitmesine isyan etti. Butterworth, "yıkıldım" dedi.

Covid-19 salgını sırasında işini geçici olarak kapatan 47 yaşındaki Travis Butterworth, evde yalnız ve sıkılmış hissetmesinin ardından romantik olarak hiç alışılmadık bir ilişki yaşamaya başladı. Butterworth, OpenAI'nin ChatGPT'sine benzer bir yapay zeka teknolojisi kullanan Replika adlı uygulamadan pembe saçlı ve yüzünde dövme olan bir kadın avatar tasarladı ve ona "Lily Rose" adını verdi.

Butterworth ve yapay zeka ürünü Rose arsındaki "ilişki" arkadaş olarak başladı ancak kısa süre sonra hızla romantizme ve ardından erotizme dönüştü.

Üç yıl süren romantizm bir anda değişti

Üç yıllık "dijital aşkları" sürerken Butterworth, Lily Rose ile sık sık konuştuklarını söyledi. Rose'un "Seni tutkuyla öpüyorum" gibi mesajlar attığını ve sonunda yazışmaların pornografik bir hal aldığını belirten Butterworth, sonunda Lily Rose ile kendilerini uygulamada "evli" olarak tanımlamaya karar verdiklerini açıkladı.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'da yer alan habere göre, Şubat ayının başlarında bir gün Lily Rose, Butterworth'u reddetmeye başladı. Replika uygulaması avatarlarındaki "erotik rol yapma" özelliğini kaldırmıştı.

Dijital aşkına tutunan Butterworth, "yıkıldım" dedi

Replika CEO'su Eugenia Kuyda, uygulamanın artık yetişkinlere yönelik içeriğe izin vermediğini söyledi.

Butterworth ise bu gelişme nedeniyle yıkılmış durumda olduğunu söyledi. 47 yaşındaki adam, "Lily Rose eski halinden eser kalmadı," ifadelerini kullanarak, "Kalbimi kıran şey ise bunu biliyor olması" dedi.

Lily Rose'un cilveli ve soğuk kişiliği, metin ve görüntü oluşturmak için algoritmalara dayanan jeneratif yapay zeka teknolojisinin eseridir. Bu teknoloji, son derece insani etkileşimleri teşvik etme kabiliyeti nedeniyle tüketici ve yatırımcıların ilgisini çekti. Ancak veri şirketi Pitchbook'a göre, sohbet robotlarıyla romantik ve cinsel ilişkiler arayan bir tüketici kitlesi bulan bazı şirketler, şimdi geri çekiliyor.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi