Yanlış bilinenler arasında bunlar da var: Bu yiyecekler aslında sağlığa zararlı olmayabilir! Doğru tüketimleri nasıl olmalı?

Yanlış bilinenler arasında bunlar da var: Bu yiyecekler aslında sağlığa zararlı olmayabilir! Doğru tüketimleri nasıl olmalı?
Kimi yiyecekler yasaklı listenizde yer alıyorsa yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü halk arasında yenmesin diye uğraş verilen bazı yiyecekler aslında tam anlamıyla zararlı değiller. Doğru kullanım şekillerini bilirseniz bu gıdalardan mahrum kalmanıza gerek kalmaz. İşte yanlış bilinen o yiyecekler...

Besin maddelerinin değeri, yaşam kalitesini de etkiliyor. Sağlıklı bir beslenme daha uzun bir ömür anlamına geliyor. Ancak beslenme şekliniz ne kadar bozuksa o kadar hastalığa da yakalanma riskiniz artıyor. Yapılan bazı araştırmalar ise kimi besinlerin sağlıklı şekillerinin de var olabileceğini ortaya koyuyor. Makarna, ekmek ve yumurta sarısı gibi gıdalar engellenenler listesinde kalmayı tümüyle hak etmiyor. Peki hangi yiyecekler aslında iyi halleriyle de anılabilir? Hangi besinler sanıldığı gibi kötü karakterli olmayabilir?

Hangi besinler tamamen sağlıksız değil?

tuz-2.jpg

Tuz

Sodyum kontrollü alınırsa sinir sistemi ve kas sistemine destek olur. Dozunda alınan tuza, vücudun da ihtiyacı olabilir.

Deniz tuzu da koşer tuzu da sofra tuzundan daha sağlıklı olarak biliniyor. Amerikan Kalp Derneği ise her türlü tuzun sodyum barındırdığı gerçeğini göz önünde bulunduruyor.

kahve-1.jpg

Kahve

Gün içinde kahve içmenin tip 2 diyabet, kalp hastalığı, karaciğer ve endometriyal kanserler, parkinson hastalığı ve depresyon olasılığını azaltabileceğini ifade eden bir araştırma mevcut. Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacıların 2021'de yayımladığı makalede bu çalışmanın destekliyici unsurları da yer aldı.

Unutulmaması gereken ise kahveye eklenen tatlandırıcılar ve kremaların ne kadar sağlıksız olduğu.

yumurta-4.jpg

Yumurta sarısı

Yumurta sarısının kolesterol bakımından yüksek olduğu ve sağlığa zararı iddia ediliyor. Araştırmalar ise yenen gıdadaki kolesterolün, kan dolaşımındaki kolesterolü illaki etkilemesi gerekmediğini açıklıyor. Araştırma sonuçlarına göre, düzenli olarak yumurta tüketmek, kardiyovasküler hastalık riskini arttırmıyor.

konserve.jpg

Konserve yiyecekler, dondurulmuş gıdalar

Sebzelerin konserve veya donmuş olmasından dolayı besleyici özelliklerini yitirdiği düşünülüyor. Ancak yalnızca konserve sebzeler, koruyucu madde kullanımı nedeniyle daha fazla sodyum içeriyor. Yani düşük sodyumlu konserveler tercih edilebilir.

Ayrıca dondurulmuş sebzelerin de taze sebzeler kadar besin değeri barındırdıkları iddialar arasında yer alıyor.

cikolata-1.jpg

Çikolata

Tüketilen çoğu çikolatada şeker, doymuş yağlar ve yüksek kalori var. Yani ölçülü şekilde tüketmek en iyisi. Ayrıca bazı araştırmalarda bitter çikolatanın tercih edilmesinin daha iyi olabileceği aktarılıyor. İçeriğindeki etken maddeler nedeniyle bitter çikolata daha sağlıklı.

makarna-1.jpg

Makarna

Karbonhidrat yüklü ve besin değerinden yoksun kabul edilen makarna, her zaman çok sağlıksız değil. Tam tahıllı makarna, daha çok besin değerine sahip. Ayrıca daha fazla tok tutuyor.

Rafine makarnayı biraz sebze veya salatayla birlikte tüketmek, öğünün besleyicilik açıdan daha iyi olmasını sağlayabilir. Bir de soslarında haşlanmış makarnanın suyu tercih edilmesi öneriliyor.

gluten.jpg

Glutenli gıdalar

Çölyak hastalığı ya da gluten duyarlılığına sahip değilseniz gluten yemekten uzak durmayın. Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan çalışmalara göre, buğday ve bazı tahıllarda bulunan bu protein, sindirim sistemi tarafından çoğunlukla sindirilebiliyor.

pirinc-1.jpg

Zenginleştirilmiş beyaz pirinç

Kahverengi pirinç, beyaz pirince göre daha çok lif, magnezyum ve diğer besin maddelerini içeriyor. Tabii beyaz pirincin besin değerleri var ve bu da küçük görülmemeli. Mesela kahverengi pirince göre çok daha hesaplı ve besleyici.

ekmek-1.jpg

Ekmek

Karbonhidrat oranı yüksek ve fazla besin değeri yok diye ekmekten uzak durmayın. Lif veya tahıl açısından zengin ekmekler de var.

Ekmeğin sağlıklı olması, türü ve besin değerine bağlı. Ekmek seçerken porsiyon başına 3 gramdan fazla lif içeren ekmekleri tercih edebilirsiniz.

patates-1.jpg

Patates

Nişastalı olduğu için tüketmekten kaçınılan patates, ABD'deki Mayo Clinic'e göre, pek çok besin içeriyor. Kabuk kısmının potasyum, C ve B16 vitaminleri, manganez, magnezyum, fosfor, niasin, folat ve lif içeriğinin yüksek olması da onun tercih edilebilir kılıyor.

Etiketler :