Bu ülkede sakız çiğnemek yasak

Bu ülkede sakız çiğnemek yasak
Türkiye'de ilginç olmayan yasaklara alıştık... Yabancı ülkelerde yasak anlayışı biraz farklılaşıyor. Alışkanlıklar da öyle... Anlam verilemeyen kurallar, 'Öpüşmek yasak' şeklindeki tuhaf engellemeler. İşte yabancı ülkelerde uygulanan en ilginç yasaklar!

Toplumlarda bazı yasaklar vardır, kimse anlam veremez. O yasak vardır, birine sorduğunuzda 'Bilmem ama geçmişten beri var' derler. Bizler de yabancı ülkelerdeki garip yasaklara Molatik olduk. Bakalım hangi yasaklar bizleri şaşırtacak, hangisi ‘Yok artık’ dedirtecek.

Singapur

yabanciulkelerdekiyasaklar.webp

Singapur'da sakız çiğnemek yasaktır. Bu yasak yeri ve çevreyi temiz tutmak amacıyla getirildi. Sakız satışı yüksek toplu konutlarda, kamusal alanlarda ve kamu araçlarında yasaklandı.

Bu yasaktan önce halk açık alanlarda ve asansör düğmelerinde, posta kutularında, anahtar deliklerinde sakız bırakıyor ve bu durum temizlik maliyetini artırmakla kalmıyor ekipmanlara da zarar veriyordu.

İskandinav Ülkeleri

İsveç, Finlandiya, Danimarka ve İzlanda gibi ülkelerde balkon, bahçe hatta kafe önlerinde puset içerisinde uyuyan bebeklere rastlayabilirsiniz. Yerel halk bu uygulamayı bebekleri soğuktan daha sağlıklı ve dayanıklı hale getirmek için yapıyor.

yabanciulkelerdekiyasaklar.jpg

İngiltere

İngiltere'de biskuvi yemek yasak!1644 yılında Oliver Cromwell, Noel kutlanmasını yasaklamıştı çünkü bunu ahlaksız bir davranış olarak görüyordu. Bu yasağın devamı olarak da noel kutlamaya dair simgesel olarak yapılan her ne varsa yasaklandı. Bisküvi yemek de bu yasaklar arasındaydı. Bu yasanın kaldırması adına herhangi bir kararname bulunmaması oldukça garip. Şu an hala Noel'de bisküvi yemek yasadışı ama İngiltere'de bunu umursayan kimse yok.

yabanciulkelerdekiyasaklar-001.webp

Balinalara dokunamazsınız İngiltere'de belirli bir yarıçapa sahip balina, yunus ve diğer deniz memelileri Kraliçe'nin malı olduğu için dokunulması yasak.

Fransa

1910'da yürürlüğe giren yasanın 'çiftlerin sefer gecikmelerine neden olduğu' gerekçesiyle çıkarıldığı biliniyor.

yabanciulkelerdekiyasaklar1.webp

Kulağa saçma gelse de devlet bu konuda sanıldığı kadar acımasız değil çünkü kendini tutamayan çiftler için 'özel öpüşme alanları' yapılmış.

Avustralya

Elektrikçi değilseniz ampül değiştirmek yasaktır. Eğer Avustrulya'da elektrikçi lisansına sahip birisi değilseniz, evinizin ampülünü değiştirmek tamamen yasalara aykırı, cezası ise 10 dolar.

sidneyde-nerede-kalinir.jpg

Samoa

Eşinizin doğum gününü unutmak yasak!

Garip yasalarıyla ünlü olan Samoa, Pasifik'te yer alan bağımsız bir devlet.

Garip yasalarından biri ise, eşin doğum gününü unutmanın illegal olması.

Eğer ki böyle bir hataya düşecak olursanız para cezasına çarptırılabilirsiniz.