Test edildi, onaylandı! Kalbi besliyor, kansere yakalanma riskini önlüyor...

Test edildi, onaylandı! Kalbi besliyor, kansere yakalanma riskini önlüyor...
Ülkemizde yetişen en değerli besinler arasında yer alan fındık, yararları ile resmen mucizeler yaratıyor. İşte fındığın yararlarına dair detaylar…

Karadeniz Bölgesi’nde yetişen en değerli besinler arasında yer alan fındık, ülkemizin adının geniş kitlelere yayılmasını da sağlıyor. Kaliteli yetiştiricilik teknikleri sayesinde ekonomimizi de destekleyen bu ürün ayrıca yararları ile insan sağlığının iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Uzunca süredir uzmanlar tarafından faydaları araştırılan fındık, vücudun çok farklı bölgelerine büyük destekler sağlıyor. Kalpten cinsel sağlığa kadar genel sağlık durumunun iyileşmesine katkıda bulunan bu besin, düzenli tüketimde farkını hissettiriyor.

FINDIĞIN FAYDALARI NELER?

Hem çiğ hem de kavrulmuş olarak tüketilebilen, ana yemeklerden tatlılara kadar mutfağın her alanında aktif olarak rol alan fındığın genel faydaları şu şekilde sıralanabilir:

- Kalp sağlığı: Omega- 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kolesterol seviyesini dengeler ve kardiyovasküler rahatsızlıkların görülme sıklığını azaltır.

- Kanser: Proantosiyanidin içeren fındık, tam bir antioksidan kaynağıdır. Manganez süperoksit simutaz içeren bu besin vücut içerisinde oksidatif stres ile savaşır ve böylelikle de kansere yakalanma riskini düşürür.

- İltihap: Düzenli fındık tüketimi durumunda vücut için iltihap oranı hızla düşer. Anti- inflamatuar özelliği bulunan bu besin ayrıca iltihap ile ilişkili hastalıklarında iyileşmesine destek olur.

- Kan şekeri: Oleik asit başta olmak üzere kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlayan pek çok bileşen içeren fındık, tokluk hissini artırır ve açlık süresini uzatır.

- Sindirim: Lif açısından oldukça zengin olan fındık, bu içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.

- Üreme: Protein, çinko ve E vitamini açısından oldukça zengin olan fındık, sperm sayısını belirgin bir şekilde artırır.

FINDIĞIN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Fındıktan soğuk presleme yöntemi ile elde edilen yağ, cilde oldukça faydalıdır. Fındık yağının cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

- Cildi nemlendirir ve yaşlılık belirtilerini ciddi oranda azaltır.

- Saçı besler ve saç derisindeki kuruluğu giderir.

- Cildi, zararlı güneş ışınlarına karşı korur.

- Hiperpigmentasyonu azaltır.

- Yara izlerinin iyileşmesine katkıda bulunur.