Tereyağının da sahtesi var!…Peki sadece bakarak sahte tereyağını anlamak mümkün mü?

Tereyağının da sahtesi var!…Peki sadece bakarak  sahte tereyağını anlamak mümkün mü?
Her sağlıklı besinde olduğu gibi tereyağı ürünlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Tereyağı ürünlerinin sağlığa faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların en önemlisi satın alacağınız tereyağının doğal olması ve içeriğinde katkı maddesi bulundurmamasıdır. Gerçek tereyağını nasıl ayırt edebileceğinizi sizin için araştırdık

Hakiki Tereyağı Nasıl Olur, Olmalı?

Hayvansal yağ çeşitleri arasında en çok tüketilen tereyağı, yaklaşık %82 oranında süt yağından elde edilmektedir. Eşsiz süt kokusu ile iştah açan tereyağı ürünleri beyaza yakın sarı renge sahiptir. Tencere yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan tereyağı, yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra içeriğinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde insan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmasının yanı sıra vücudu kanser gibi hastalıklara karşı koruyor. Vitamin ve mineral kaynaklı olan tereyağı sayısız fayda barındırmaktadır. Her sağlıklı besinde olduğu gibi gıda markaları tarafından üretilen tereyağı ürünleri arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Tereyağı ürünlerinin sağlığa faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların en önemlisi satın alacağınız tereyağının doğal olması ve içeriğinde katkı maddesi bulundurmamasıdır. Gerçek tereyağını nasıl ayırt edebileceğinizi sizler için araştırdık.

Gerçek Tereyağını Anlamanın Yolları Nelerdir?

Satın aldığınız tereyağı ürünün gerçek tereyağı olup olmadığını anlamanız için tereyağını bazı testlerden geçirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız testlerden geçen tereyağı ürünlerini gönül rahatlığı ile yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Hakiki tereyağı, sıcak suya atılması halinde tek parça halinde erime özelliğine sahiptir. Bir miktar tereyağı alarak kaynayan suyun içerisine atmanız halinde tereyağı parçalara ayrılmadan tek parça halinde eriyorsa satın aldığınız tereyağını tüketebilirsiniz.

Sabit kıvamlı bir yağ çeşidi olan tereyağı, dondurucudan çıkardığınızda oda sıcaklığında erimeyen tereyağı, gerçek tereyağıdır. Oda sıcaklığına çıkardığınız tereyağı, bir süre sonra eriyorsa ne yazık ki hakiki tereyağı değildir.

Satın aldığınız tereyağı, tavaya atılması halinde yüksek sıcaklığa maruz kaldığında erirken köpürüyorsa gerçek zeytinyağıdır. Eğer ki tavaya attığınız yağ, köpürmüyorsa sahte tereyağıdır.

Satın aldığınız tereyağı tavada erirken, kendi renginden daha koyu bir renk alıyorsa ne yazık ki satın aldığınız yağın rengi katkı maddeleri ile sağlanmıştır.

Doğal taze sütlerden elde edilen süt yağından üretilen hakiki tereyağı fiyatları yüksektir.

Satın aldığınız tereyağı ürününe bıçak batırmanız halinde tereyağı ürünü küçük parçalara ayrılıyorsa bu hakiki tereyağıdır. Eğer bıçak batırdığınızda tereyağı bütün halinde ayrılıyorsa ne yazık ki bu tereyağı gerçek tereyağı değildir.

Sahte tereyağı nasıl anlaşılır?

Tereyağına patates nişastası ve bitkisel yağlar eklenerek taklidi yapılmakla beraber tereyağına dokunarak sahte olup olmadığı anlamak mümkün değil. Beslenme uzmanları “Üniversite ya da araştırma laboratuvarlarında kullanabilecekleri saflaştırma metotları veya kimyasal analizler yürüterek belirleyebilecekleri kimyasal mevzuata uygunluk esaslar olduğunu ve bunlara göre işlem yapıp uygun veya uygun olmadığına dair raporlar verildiğini ,açıklamakta. Yani açıkçası ürünü analize götürmeden asıl olarak bileşimi bilme ihtimallerinin söz konusu değil …

Patates nişastası varsa çabucak erir

Eğer aldığınız tereyağından şüpheli iseniz tereyağını eritin. Aldığınız tereyağı çabucak eriyorsa, büyük bir ihtimal ile sahtedir. Bitkisel yağlar ile tereyağı taklidi yapılmışsa, o tereyağı 30 derece gibi sıcaklıklarda eriyecektir. Ancak patates nişastası da tereyağın içine eklenmişse, tereyağı 20 derece gibi oldukça düşük sıcaklıklarda erimeye ve hatta dağılmaya başlayacaktır. Bu yüzden şüpheli olduğunuz bir tereyağını oda sıcaklığında tutarak sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tereyağının manda sütünden üretilenin daha sağlıklı olduğu savunulmakta. Bununla beraber manda sütünden yapılan tereyağının A vitamini açısından çok daha zengin olduğunu söyleyen beslenme uzmanları,tereyağını kütle şeklinde olduğu için satın alırken dışarıdan anlaşılma imkanı olmadığını erirken ya da keserken anlayabileceğini yine nişasta tadı alınıyorsa patates püresi olduğunu düşünebileceğini, yoğurma işlemini homojen şekilde yapıp dondururlarsa, iç kısımdaki patates nişastasını insanların anlama şansı olmadığı şekilde yorumlamaktalar.