Tam 114 yıldır Azrail'e meydan okuyor! Sağlıklı ve uzun yaşamının sırrı ise hayret ettirici: Kopardığı gibi ağzına atıyor...

Tam 114 yıldır Azrail'e meydan okuyor! Sağlıklı ve uzun yaşamının sırrı ise hayret ettirici: Kopardığı gibi ağzına atıyor...
ABD'li Elizabeth Francis, geçtiğimiz günlerde tam 114'üncü yaşını kutladı. Kanser ve kalp gibi hastalıkların artış gösterdiği bu zamanda oldukça sağlıklı olan Francis, uzun ve sağlıklı yaşamın tüm sırlarını tek tek açıkladı...İşte Elizabeth Francis'in gençlik sırrı!

ABD'nin Houston kentinde 90 yaşında olan kızıyla yaşayan Francis, 114 yaşında olmasına rağmen resmen Azrail'e meydan okuyor.

25 Temmuz tarihinde 68 yaşında olan turunu Ethel Harrison'ın düzenlediği partide yeni yaşını kutlayan ve basından yoğun ilgi gören Francis, bu kadar uzun yaşamasının sırrını anlattı. Öyle ki Francis'in sırlarının başında beslenme alışkanlıkları geliyor. 114 yıllık hayat serüveninde abur cubur tüketiminden kaçının Francis, her zaman ev yemeği yemeye özen gösterdiğini aktardı.

15-2.webp

Evinin bahçesinde sürekli kara lahana, havuç ve bamya gibi taze sebze yetiştiren yaşlı kadın, sebzeleri toplar toplamaz pişirdiğini söyledi. Daily Mail tarafından aktarılana göre, Francis'in bir başka büyük sırrı ise yürüyüş yapmak. 90'lı yaşlarında yürüyüş yapmaya başlayan yaşlı kadın, 24 yıldır düzenli olarak yürüyüşe çıkıyor.

ABD'de bulunan bir TV kanalında 20 yıl kafeterya işçisi olan çalışan Francis, uzun yaşamını biraz da iyimser olmaya bağlıyor. Dindar olduğunu belirten Francis, stresle sağlıklı bir ilişki kurduğunu söyleyerek, "Aklından geçeni söyle ve dilini tutma. Tanrı sana dil verdiyse kullan." tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Karar

Etiketler :