Soğuk havalar geldi! Sokaktaki canlar için kolaylıkla yapabileceğimiz 5 şey...

Soğuk havalar geldi! Sokaktaki canlar için kolaylıkla yapabileceğimiz 5 şey...
Sokakta yaşayan hayvanlar için bazı önlemler alınması gerekiyor.

Soğuk havalar geldi çattı. Tam İlkbahar senaryoları boy göstermişken yeniden dönen kış mevsimi, sokaktaki hayvanlar için de tekrar zorluklara yol açtı. Peki sokaktaki canlar için neler yapabiliriz?

İşte 5 kolay şey...

1.ARACINIZA SIĞINAN HAYVANLARA DİKKAT

Arabanıza binmeden önce, ona sığınmış bir hayvan (genellikle kedi) olmadığından emin olmalısınız. Hava çok soğuk olduğu ve kediler esneklikleri sayesinde en alengirli yerlere bile girebildikleri için, donmaktan kaçmaya çalışan bir kedi arabanıza sığınmış olabilir ve onu kaçma fırsatı vermeden arabanızı çalıştırmanız durumunda ölebilir. O yüzden aracınızı çalıştırmadan önce etrafında gezinip kaputa küçük küçük tıklatarak, eğer sığınmış bir dostumuz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz.

2.MAMA VE SU KABI KOYMAK

Sokakta yaşayan dostlarımıza yemek ve su koymanız, karınlarını doyururken soğuktan düşen dirençlerine de faydalı olacaktır. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, zeytinyağı damlatmayı unutmayın. Aksi takdirde hayvanlar hem sudan faydalanamaz hem de içmeye kalkarlarsa dilleri buza yapışabilir. Elbette hayvanlar tüyleri nedeniyle soğuğa dayanaklıdırlar fakat sürekli olarak soğukta kalan dostlarımız dirençsizlikten ve soğuktan ölüyorlar.

3.EKMEK ASMAK İÇİN AĞAÇTAN RAFLAR

Herhangi bir ağacın dallarına ekmek dilimleri takarak, soğukta açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalan kuşlara da besin sağlayabilirsiniz. Eminiz ki; hepimizin evinde yenmeyip çöpe giden veya bayatlayan ekmekler vardır. Bulduğunuz herhangi bir ağacın ulaşabildiğiniz noktasındaki dallarına dilimleri yerleştirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

4.KEDİ VEYA KÖPEK EVİ YAPMAK

Marketten ücretsiz alabileceğiniz bir kartondan, birkaç liraya edinebileceğiniz iki adet leğenden, 10 litrelik bir su kabından bile onlar için bir yuva yapabilirsiniz. Soğuktan biraz olsun korunsunlar, biraz daha rahat uyuyabilsinler diye...

 5. SEVGİ GÖSTERMEK
İnsanlar gibi hayvanlar da hayattaki en büyük gücü ve metaneti sevgiden alır. Gördüğünüz bir sokak hayvanının başını okşamak, sadece birkaç dakika onu sevmek ona verebileceğiniz en büyük ödüllerden biri. Evinize alma şansınız yoksa, bir sokak hayvanını sokakta bakarak da sahiplenebilirsiniz. Bu dünya hepimiz için var ve emin olun hayvanlar birçok insandan daha sadık.