Skolyozlu balinanın gözyaşartan anları

Skolyozlu balinanın gözyaşartan anları
Şiddetli skolyoz nedeniyle omurgası deforme olmuş 15 metrelik balina, İspanya kıyılarında yüzmeye çalışırken görüldü.

İspanya kıyılarında sularda mücadele eden devasa bir yüzgeçli balinaya, nedeni bilinmeyen ciddi bir skolyoz vakası teşhisi kondu.

Valencia okyanus akvaryumunun veterinerleri ve biyologları geçen Cumartesi Cullera şehri kıyılarında 15 metre uzunluğunda, 40 tonluk bir balinanın varlığı konusunda uyarıldı.

balina1.jpg

Başlangıçta balinanın sığ sularda yüzerken bir balık ağına dolandığı düşünülüyordu, ancak gerçek kısa zamanda anlaşıldı. Balinanın ileri derecede skolyozu vardı.

balina2.jpg

Balinaların skolyozdan mustarip olduğu bilinmemekle birlikte, memelinin bir gemiyle çarpışıp çarpışmadığı da araştırılıyor. Bilim insanları balinaya bir takip cihazı takmaya çalışıyor.

Skolyoz nedir?

Tarihte ilk kez Yunan bir hekim olan Galen tarafından kullanılan “skolyoz” kelimesi Latince “yamuk”, Yunanca “eğilme, kıvrılma” anlamına gelmektedir.

Tıp literatüründe omurların kendi etrafında dönmesiyle oluşan rotasyonun da eşlik ettiği, omurganın 10 dereceden büyük yana doğru olan eğriliklerine skolyoz veya sıklıkla kullanılan diğer bir şekliyle omurga eğriliği denir.

Skolyoz daha çok frontal (ön-arka) plandaki değişikliklerle seyreden üç boyutlu bir deformite olmakla birlikte; lateral (yan) planda görülen artmış veya azalmış kifoz (sırt bölgesindeki kamburluk) ve lordoz (bel bölgesindeki çukurluk) gibi değişiklikler de deformiteye eşlik edebilir. Skolyoz, çoğunlukla C veya S şeklinde görülür ve eğriliğin bulunduğu bölgeye göre farklı şekillerde adlandırılır.

Etiketler :