Sıfır Atıklı Bir Mutfak Yaratmanın 8 Püf Noktası

Sıfır Atıklı Bir Mutfak Yaratmanın 8 Püf Noktası
Kısa sürede sıfır atıklı bir mutfağa sahip olma yolunda ilerlemenizi sağlayacak bazı ipuçlarını keşfedin ve bunu yaparken birkaç basit değişiklikle çevreye yardımcı olun.

Plastiğin yavaş yavaş gezegenimizi öldürdüğüne şüphe yok. Ne yazık ki, plastiğin çok uzun süredir uygun bir seçenek olduğu ve artık yaşamın günlük bir parçası haline geldiği "tek kullanımlık" bir toplumda yaşıyoruz. Mutfak , evdeki plastik tüketimini azaltmanın en zorlandığı yerlerden biri ama imkansız değil.

Tek kullanımlık ambalajlardan kaçının
Bu çok açık görünebilir, ancak plastiği azaltmanın ve sıfır atıklı bir mutfak yaratmanın en basit yollarından biri, daha az plastik satın almaktır! Toplu olarak satın almak, tek kullanımlık ambalajların azaltılmasına yardımcı olduğundan başlamak için iyi bir yerdir. Yeniden kullanılabilir seçenekler sunan veya evde stoklamak için kendi kaplarınızı getirmenize olanak tanıyan işlenmemiş gıda ve sağlıklı gıda mağazaları gibi pek çok yer vardır. Bu, ürünle birlikte gelen tüm gereksiz ambalajlar yerine yalnızca ürünün ağırlığını satın almanıza olanak tanır. Taze ürünler için süpermarketten uzak durmaya çalışın ve önce yerel çiftçi pazarından veya çiftlik dükkanından alışveriş yapın.

Balmumu ambalajları, çay havluları, sürdürülebilir örtüler ve saklama kapları gibi çevre dostu, yeniden kullanılabilir çözümler için çocukların öğle yemeği kutuları yerine streç ambalaj ve tek kullanımlık sandviç poşetleri kullanın. Bu sarma alternatifleri genellikle yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar, böylece çifte kazanç elde edilir. Pişirme kağıdı aynı zamanda çöplükteki plastik atıkların da suçlusudur. Pişirme sırasında kaliteli, yeniden kullanılabilir silikon pişirme kağıdı matına yatırım yapmayı deneyin. Ayrıca uzun vadede paradan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Plastik poşetlere hayır deyin

sifir-atikli-poset.jpg
Cazip görünebilirler ve alışveriş yaparken daha uygun fiyatlı ve kullanışlı bir seçenek olabilirler, ancak plastik poşetler çevremiz için bir tehdittir. Arabanızda birkaç adet yeniden kullanılabilir alışveriş çantası veya çantanızda katlanabilir bir alışveriş çantası bulundurmaya çalışın, böylece süpermarkete her gittiğinizde bunları evden almayı unutmazsınız. Unutursanız, genellikle çevre için çok daha iyi seçenekler olan kağıt veya yeniden kullanılabilir çeşitleri vardır.

Peki süpermarkette alışveriş arabanızı doldururken meyve ve sebzeleri ayırmanıza ve saklamanıza yardımcı olacak küçük plastik poşetlere ne dersiniz? Bunlardan da kesinlikle kaçının ve mümkün olduğunca açıkta satılan meyve ve sebzeleri satın alın. Meyve ve sebzelerinizi arabanızda gevşek bir şekilde taşıyın ya da onları saklamak için birkaç kez tekrar kullanılabilen küçük çantalar getirin.

Mümkün olduğunda sıfırdan pişirin

sifir-atikli-mutfak1.jpg
Sıfırdan yemek pişirmek ve işlenmemiş yiyecekleri ve paket servisleri daha az tüketmek, tek kullanımlık ambalajlara ve plastiklere olan ihtiyacın önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor. Başlamak için iyi bir yer, evde küçük bir mutfak bahçesi oluşturmaktır. Maydanoz ve nane gibi birkaç temel bitkiyle küçük başlayın ve sonunda diğer bitki ve sebzeleri de içerecek şekilde genişletin. Bu sizi süpermarketteki küçük porsiyonlardaki bitkileri kapsayan ve aynı zamanda pahalı olan sinir bozucu plastik ambalajlardan kurtaracaktır!

Şişelenmiş su satın almayı bırakın
Bu, sıfır atıklı bir mutfak yaratmak için hızlı bir kazançtır. Her gün yıkayıp yeniden kullanabileceğiniz, paslanmaz çelik veya camdan yapılmış, yeniden kullanılabilir bir su şişesine geçiş yapın. Musluktan içme suyu yerine şişelenmiş su kullanıyorsanız, musluk suyundaki pestisitleri, metalleri ve kloru azaltan kaliteli bir su filtresi veya filtreleme sürahisi satın almayı düşünün. Uzun vadede çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir alternatif.

Mutfak gereçleri ve aletleriyle plastikten kurtulun

sifir-atik-mutfak-gerecleri.jpg
Plastik mutfak eşyaları ve saklama çözümleri sadece çevre için kötü değil; plastik toksinler yediğimiz yiyeceklere sızabileceğinden sağlığımız için de kötü olabilirler. Plastik saklama kaplarını ve Tupperware'leri cam, bambu veya paslanmaz çelik saklama çözümleriyle değiştirin. Bunlar aynı zamanda dondurucu için de kullanılabilir. Sıfır atık mutfağınızda zaten bir sürü plastik kap varsa, onları hemen atmayın: bunları temizlik ürünlerinizi ve diğer gıda dışı eşyalarınızı saklamak için kullanın.

Konu mutfak eşyalarına gelince, suçlu olan sadece bariz plastikler değil aynı zamanda gizli olanlardır. PFAS (per- ve polifloroalkil maddeler) içermeyen bir mutfağı tercih ettiğinizden emin olun. PFAS, gıda maddeleri ve birçok yapışmaz tava gibi günlük eşyaların ortak bir bileşeni olan insan yapımı kimyasal bileşiklerdir. Yapışmaz tavalar çoğu evde temel bir malzemedir, ancak ne yazık ki birçoğu, tavayı yapışmaz hale getiren bu zararlı plastik kaplamayı içerir. Neyse ki, biraz alışveriş yapmaya hazırsanız, PFAS içermeyen paslanmaz çelik, dökme demir ve yapışmaz tavalar gibi birçok başka sürdürülebilir seçenek de var.

Sıfır atık kahve ve çay
İçtiğiniz çay ve kahve bile plastikle dolu olabilir. Sürdürülebilir olmayan kahve kapsülleri kullanmak yerine, ocak ve filtre gibi evde kullanabileceğiniz sürdürülebilir demleme seçeneklerine yatırım yapın. Paket kahve sipariş ediyorsanız, kendi kupanızı getirmeniz veya fincanınızı yerel kafenize götürmeniz yeterlidir. Çoğu çay poşeti, parçalanmalarını önlemek için polipropilen de dahil olmak üzere mikroplastikler içerir; bu nedenle, adil ticaret seçeneklerini tercih edin veya ince gözenekli bir süzgeç veya çaydanlıkta gevşek yapraklar kullanarak çay demleyin.

Kendi temizlik ürünlerinizi yapın
Temizlik ürünleri neredeyse her zaman plastikle paketlenir ve bu da evdeki mutfak atıklarının önemli bir kısmını oluşturur. En küçük bulaşık makinesi tabletleri bile çoğunlukla plastik bir kaplamaya sahiptir ve günlük süngerler yağ bazlı plastikten yapılır.

Evde kendi temizlik ürünlerinizi yapmayı ve bunları cam şişelerde saklamayı deneyin. Sirke ve kabartma tozu ile karışımlar başlamak için harika yerlerdir.

Geri dönüşümün ve ileri dönüşümün ötesinde düşünün

kavanozlar.jpg
Kullanılmış reçel kavanozunu henüz atmayın. Mutfakta biraz yaratıcı olursanız, kendi kileriniz ve buzdolabınızdan başlayarak, ileri dönüşüm için kullanabileceğiniz pek çok şey vardır. Mason kavanozlardan veya plastik şişelerden sevimli saklama kapları yapılabilir ve hatta bahçede eski meyve suyu ve içecek şişelerinden saksı kutuları bile oluşturabilirsiniz.

Etiketler :