Şahane İsviçre kasabası buraya taşınmanız için üste para veriyor

Şahane İsviçre kasabası buraya taşınmanız için üste para veriyor
İsviçre'nin Albinen kasabası, dağ köyüne taşınmak için gönüllü arıyor, üstelik üste para veriyor. Ama bazı küçük şartları var. Yine de mis gibi dağ havası ve yüksek yaşam kalitesi için değmez mi?

İsviçre'nin Valais kantonunda bulunan Albinen, muhteşem dağ vadisi köyüne taşınmak için ailelere 50.000 sterlin üzerinde (1.136.917 TL) ödeme yapmayı teklif ediyor.

Doğa harikası bölge, deniz seviyesinden 1.300 metre yükseklikte, dağ yamacında yer alıyor. Bölge geleneksel dağ evleriyle çevrili.

isvicre3.jpg

Küçük köy, bir süredir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya çünkü çok sayıda bölge sakini, çevredeki şehirlere taşınıyor.

2018'in sonunda köyde sadece 238 kişi yaşıyordu. Ancak ilk olarak 2018'de başlatılan strateji, bu eğilimi tersine çevirmeyi umuyor.

isvicre1.jpg

Plan, insanların kasabayı terk etme eğilimini tersine çevirmek için beş yıl önce başlatıldı.
Dünyanın en güzel noktalarından birine taşınmak karşılığında 50.000 sterlinlik teklif cazip gelse de, başka şartlar da var.

Kasaba ikamet edecek insanların 45 yaş altında olmasını şart koşuyor. Ayrıca, C oturma iznine sahip bir İsviçre vatandaşı olmanız gerekiyor.

isvicre3-001.jpg

Bir AB, ABD veya Kanada vatandaşıysanız, bunu İsviçre'de beş yıl yaşadıktan sonra alabilirsiniz. Ayrıca 10 yıl boyunca Albinen'de yaşamanız gerekiyor. Süre dolmadan kasabadan ayrılırsanız da aldığınız parayı geri ödemek zorundasınız.