Saçın sık yağlanmasının sebebine şok olacaksınız! Herkes aynı hatayı yapıyor

Saçın sık yağlanmasının sebebine şok olacaksınız! Herkes aynı hatayı yapıyor
Saçın yağlanması hem hanımların hem de beylerin keyfini kaçırıyor. "Ben en kaliteli şampuanı, en pahalı kremleri kullanıyorum. Saçım nasıl yağlanıyor?" diye merak edenlere saçın yağlanmasının nedenini açıkladık.

Saç derisinin altındaki yağ dokuları sebum üretir. Sebumun temel amacı saç derisini nemlendirip sağlıklı tutmaktadır. Yağlı saç problemi olanların asıl sorunu, yağ dokularının aşırı sebum üretmesidir. Bu da, sebumun temel amacını karşılayıp fazla gelen sebumu saça dağıtmasıdır. Dolayısıyla saç kirli ve volümsüz gözükür. Hava değişimi, stres, sağlıksız beslenme, ergenlik ve hamilelik gibi çeşitli faktörler de sebum üretimi artışında önemli rol oynamaktadır. Fakat birkaç basit yöntemle saç yağlanmasını aza indirgeyebilirsiniz. İşte o basit yöntemler...

TARAĞIN TEMİZLİĞİ SIK SIK TEKRARLANMALI

Saçımızı sık sık taramak hem saç sağlığı açısından hem de görüntü açısından oldukça önemlidir. Fakat saç telimiz ince bir yapıya sahip olduğundan kiri kolayca hapseden bir yapıdadır. Dolayısıyla tarakta küçük kir birikintileri bulunabilir. Bu kirlerin tekrar saça yapışarak saçı yağlandırmaması için tarak temizliğini sıklıkla yapmamız gerekmektedir.

SAÇINIZA SÜREKLİ TEMAS ETMEYİN

İster istemez eliniz saçınıza gidiyor olabilir. Eliniz her ne kadar temiz de olsa saça sürekli dokunmak yanlış bir davranıştır. Saçınıza sürekli temas ettiğiniz takdirde, elinizde görmediğiniz kir kolaylıkla saçınıza bulaşacaktır. Saç teli ince bir yapıya sahip olduğundan, kir saç teline çabuk yapışacak ve bu da saçın yağlanmasına sebep olacaktır.

YASTIK KILIFININ GÜNAŞIRI DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Tüm gece yünüz ve saçınızdaki yağlar direkt olarak yastık kılıfına temas etmektedir. Dolayısıyla tekrar aynı yastık kılıfına yatıldığında önceki günden kalan bütün kiri tekrar cildinize ve saçınıza almış olacaksınız. Bu da saç derisinin kolaylıkla yağlanmasına sebep olacaktır.

SAÇ KREMİNİ UYGULAMA ŞEKLİNİZ YANLIŞ OLABİLİR

Saç kremi kullanımı saçın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saç kremleri saçı besler, onarır ve nemlendirir. Fakat önemli olan saç kremini nasıl uyguladığınızdır. her şeyden önce kuru saça saç kremi uygulamamanız gerekiyor. Saç kreminizi saçınız ıslakken saçlarınız uç ve orta kısımlarına uygulamanız gerekiyor. Saç diplerine uygulanan krem, saaçın yağlı gözükmesine sebep olabilir. Hatta saçın daha çabuk yağlanmasına bile sebebiyet verebilir. Ayrıca duş sırasında saçın kremden iyice arındığından emin olmamız gerekiyor. Aksi takdirde saçta kalan krem, saçı kolayca kısa sürede yağlandıracaktır.