Piller Atılmalı mı Yoksa Geri Dönüştürülmeli mi?

Piller Atılmalı mı Yoksa Geri Dönüştürülmeli mi?
Günümüzün yaygın olarak kullanılan ev tipi pilleri artık uygun şekilde donatılmış modern atık depolama alanları için eskisi kadar büyük bir tehdit oluşturmuyor. Yeni piller öncekilere göre çok daha az cıva içerdiğinden, çoğu belediye artık bu tür pillerin çöple birlikte atılmasını önermektedir.


Yaygın olarak kullanılan ev tipi pillere alkalin piller de denir; Uygun imha seçeneklerinin seçiminde kimyasal türü de önemlidir.

Pilin İmha Edilmesi mi, Geri Dönüşüm mü?
Bununla birlikte, çevreye duyarlı tüketiciler, bu tür pillerin yine de eser miktarda cıva ve diğer potansiyel olarak toksik malzemeler içermesi nedeniyle, bu tür pillerin geri dönüştürülmesini daha iyi hissedebilirler. Bazı belediyeler bu pilleri (ve daha eski, daha zehirli olanları) evsel tehlikeli atık tesislerine kabul edecektir. Bu tür tesislerden piller büyük olasılıkla işlenmek ve yeni pillerin bileşenleri olarak geri dönüştürülmek üzere başka bir yere gönderilecek veya özel bir tehlikeli atık işleme tesisinde yakılacaktır.

Piller Nasıl Geri Dönüştürülür?

piller.jpg
Postayla sipariş hizmeti Pil Çözümleri gibi , tükenmiş pillerinizi hesaplanan düşük bir maliyetle geri dönüştürecek başka seçenekler de çoktur.
Eski Piller Daima Geri Dönüştürülmelidir
Tüketiciler, dolaplarında buldukları, 1997'den önce yapılmış eski pillerin kesinlikle geri dönüştürülmesi ve çöple birlikte atılmaması gerektiğini unutmamalıdır. Bu piller yeni versiyonlara göre 10 kat daha fazla cıva içerebilir. Belediyenize danışın; bu tür atıklar için yıllık tehlikeli atık bırakma günü gibi bir programları olabilir.

İşitme cihazları, saatler ve araba anahtarlıkları için kullanılan bu küçük, yuvarlak lityum piller zehirlidir ve çöpe atılmamalıdır. Onlara evdeki diğer tehlikeli atıklar gibi davranın.
Araba aküleri geri dönüştürülebilir ve aslında oldukça değerlidir. Otomobil yedek parça mağazaları ve birçok evsel atık aktarma istasyonu da onları memnuniyetle geri alacaktır.

Şarj Edilebilir Pil Sorunu
Bugünlerde belki de daha büyük endişe verici olan, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve diğer taşınabilir elektronik ekipmanların şarj edilebilir pillerinin tükenmiş olmasıdır. Bu tür maddeler, potansiyel olarak zehirli ağır metalleri içermekte ve normal çöplerle birlikte dışarı atılmaları halinde, hem atık depolama sahalarının hem de yakma fırını emisyonlarının çevresel bütünlüğünü tehlikeye atabilmektedir.

Ek Pil Geri Dönüşüm Seçenekleri
Tüketiciler, elektronik alımlarını ambalajlarında Pil Geri Dönüşüm Mührü taşıyan ürünlerle sınırlandırarak yardımcı olabilirler (bu mührün üzerinde hâlâ RBRC kısaltmasının bulunduğunu unutmayın). Ayrıca tüketiciler, eski şarj edilebilir pilleri (ve hatta eski cep telefonlarını) nereye bırakacaklarını öğrenebilirler.