Okinawa Diyetinin Sağlık Sırrı Nedir?

Okinawa Diyetinin Sağlık Sırrı Nedir?
Okinawalılar, öğün yemeklerini düzenli olarak yemektedirler fakat onları farklı kılan takip felsefesi; yani Okinawalılar, diyet olarak nitelendirilen bu yeme türünü, bir hayat felsefesi olarak benimsedikleri için diyetin dışına çıkmıyorlar.

Okinawa, dünyada insanlarının uzun ömürlülüğü ile bilinen bir ülke olan Japonya’nın güneyinde yer alan bir adadır.Bu bölgenin insanlarında koroner arter hastalığının görülme oranı, Japonya anakarasında yaşayan insanlara göre çok daha düşüktür.

Okinawa’da yaşayan yaşları yaklaşık yüz civarı olan Japonlar üzerinde, bu insanların hangi yaşta kendi yemeklerini pişirebilen, ev işlerini yapabilen ve kendi evlerinde yaşayabilen bağımsız bireyler haline geldiklerini anlamak için yürütülen bir çalışmada oldukça sıra dışı sonuçlara ulaşıldı.

Çalışma yalnızca 22 kişiyi kapsamasına rağmen, bu insanların %82’si 92 yaşına ve yaklaşık üçte ikisi ortalama 97 yaşına kadar kendi kendilerine bakabilen bağımsız bireylerdi. Aslında pek çok Okinawalı sadece uzun yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda uzun, aktif ve mutlu bir hayat sürüyorlardı.

okinwa-diyeti.jpg

Ayrıca Okinawalıların; “ hara hachi “ olarak nitelendirdikleri bir deyim bulunmakta; bu deyim, yemeklerden önce Okinawalıların birbirlerine bir hatırlatma olarak; “ %80 dolu olduklarında yemeyi bırakmaları “ için söyledikleri bir sözdür. Bu basit bir söz gibi gözükse de, aslında ciddi bir hatırlatma; çünkü bu söz, kilo yönetimi ve obezite ile mücadelede büyük rol oynuyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmenin pek çok yolu vardır, ama bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenme ve diyettir. Araştırmayı yürüten bilim insanı Craig Willcox, CNN ile yaptığı bir röportajda Okinawalıların çoğunlukla günde yedi farklı meyve – sebze ve 18 farklı yiyecek türü tükettiklerini ve genel beslenme ve diyetlerine 200’den fazla yiyecek ve baharat kattıklarını söylemiştir.

Peki bu insanlar nasıl oluyor da bu kadar çok çok çeşit meyve ve sebze tüketebiliyor?

Günde 18 farklı yiyecek bir insanın tüketebileceğinden fazla değil mi? Bunu nasıl yapıyorlar? Bu kadar çok çeşit meyve ve sebzeyi yemek zor olmuyor mu?

Ama en çok bilinen ve en ünlü Okinawa yemeklerinden biri olan chanpuru adı verilen tavada kızarılmış sebze yemeği göz önüne alındığında, belki de bu durum göründüğü kadar imkânsız olmayabilir.

Chanpuru sözcük olarak “birlikte karıştırmak” anlamına gelir. Bu yemeğin içine pek çok sebze konabilir, ancak klasik versiyonunda kudret narı olarak da bilinen acı kavun, soya peyniri, yumurta, fasulye filizleri ve bazen de havuç, lahana ve soğan vardır.

Genellikle deniz yosunu, soya peyniri ve Japon turpu olarak da bilinen uzun beyaz turpla yapılan tatlı patates ve miso çorbası ile servis edilir. Okinawalılar aynı zamanda yemek arasında veya sonrasında bir bardak taze demlenmiş yasemin çayıyla beraber ananas ve papaya gibi meyveler tüketmekten de hoşlanırlar.

Sağlıklı Olmanın Sırrı Nedir?

Sadece chanpuru değil, Okinawalıların pek çok yemeği jyushi ve papaya irichi adı verilen pek çok sebzenin karışımından oluşur. Beslenmelerinde her gün çeşitli sebzelere yer verirler. Sofraları çok zengindir ve çeşitli yapraklı sebzeler, kök sebzeler ve deniz sebzeleri içerir. Böylece, insanlar gün içerisinde farklı sebzeler tüketme imkânı bulurlar.

Okinawa diyetinin işe yaramasının sebebi işte budur. Tek bir sağlıklı gıdanın alımına odaklanmak veya toplum tarafından zararlı ya da kötü bellenmiş yemeklerin hiçbirini yemeyip gün içerisinde pek çok farklı sebze ve meyve tüketmek bu insanların sağlıklı ve uzun yaşamalarını sağlamıştır.

Hiçbir zaman sadece soya peyniri, acı kavun veya tatlı patates yemezler. Aksine bunların yerine sık sık pirinç veya erişte yemeyi tercih ettikleri de olur. Okinawalıların yemekleri genellikle farklı tür sebze – meyvelerden ve farklı renk ve dokulardaki yiyeceklerden oluşur.

Bu yüzden sadece lahana, yer bademi veya Hint Bektaşi üzümü gibi çok sağlıklı gıdaların tüketimine odaklanmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin sırrı, gün içerisinde yediğiniz taze sebze ve meyvelerin çeşidini artırmaktır. Hatta mümkünse günde yedi çeşit sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir.

Etiketler :